Muzeum | Widzew Łódź
Ładowanie...

Muzeum Widzewa Łódź zostało powołane w dniu 10 września 2019 r. decyzją Zarządu Stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź. Kilka dni później w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie zostały złożone dokumenty z wnioskiem o rejestrację Muzeum.

Miesiąc później (12 października 2019 r.) Zarząd Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź, po uwzględnieniu sugestii Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, dokonał nieznacznych korekt w Regulaminie Muzeum, co skutkowało wpisaniem Muzeum Widzewa do Wykazu Muzeów działających w Polsce.

Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 czerwca 2021 roku. Pierwszymi gośćmi placówki byli uczniowie łódzkich szkół, którzy z okazji obchodzonego Dnia Dziecka mogli zwiedzić nie tylko Muzeum, ale i stadion przy al. Piłsudskiego 138.

Muzeum Widzewa Łódź zostało podzielone na cztery strefy. Pierwsza z nich - pod nazwą "Początek" - nawiązuje do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew. Znajdują się tam liczne nawiązania do środowisk robotniczych, z których wywodzi się klub. Druga strefa - "Stara hala" - przypomina starą halę sportową, a znajdują się w niej pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa. W trzeciej strefie - pod nazwą "Wielki Widzew" - umieszczono eksponaty z okresu począwszy od lat 70. do lat 80. i niezapomnianych występów czerwono-biało-czerwonych w europejskich pucharach. Jest to strefa poświęcona wyłącznie piłce nożnej. W strefie czwartej - "Stadion" - prezentowana jest najnowsza historia Widzewa.

Muzeum obecnie czynne jest w soboty w godzinach od 11:00 do 16:00 oraz w dni meczowe. Możliwe jest również zwiedzanie grupowe w innych terminach, należy jednak wtedy indywidualnie się umówić.

UMÓW WIZYTĘ W MUZEUM
muzeum@widzew.com

PROFIL MUZEUM NA FACEBOOK
PROFIL MUZEUM NA TWITTER