Nasze wartości | Widzew Łódź
Ładowanie...

Widzew Łódź to Klub szczycący się ponad 100-letnią historią, która sięga czasów, gdy w Mieście Włókniarzy pracowały maszyny parowe, a setki kominów fabryk było stałym elementem krajobrazu. Klub przez lata reprezentowało tysiące zawodników wielu sekcji, osiągając nawet laury olimpijskie, ale to drużyna piłkarska sprawiła, że Widzew trafił z prowincji na salony Europy.

1910

Klub pod nazwą Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego „Widzew”, został założony w 1910 roku przez pracowników Widzewskiej Manufaktury. Wpisanie do rejestru stowarzyszeń nastąpiło dokładnie 25 listopada. Klub w okresie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej zawiesił swoją działalność, a jego członkowie chwycili za broń i wzięli udział w walkach o niepodległość Polski. W 1922 roku grupa byłych działaczy i zawodników reaktywowała Klub pod nową nazwą – Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew Łódź.

A40I1467

Barwy Klubu

Barwy Klubu to czerwień, biel i czerwień, które widnieją na herbie Widzewa Łódź. Fani Klubu z al. Piłsudskiego 138 nazywani są „Czerwoną Armią”, a wypełniony po brzegi stadion w czerwonym kolorze stał się prawdziwą wizytówką Widzewa Łódź.


Serce Łodzi

Dom Widzewa Łódź znajduje się od ponad 70 lat przy al. Piłsudskiego 138 (dawnej Armii Czerwonej). Serce Łodzi to stadion typowo piłkarski, tętniący życiem i wypełniony po same brzegi dzięki tysiącom kibiców, którzy od lat budowali markę klubu. Na stadionie znajdują się cztery trybuny – „Pod Zegarem” - miejsce zajmowane przez najzagorzalszych fanów, nazwany na pamiątkę zegara, który górował nad trybuną na starym stadionie, „Prosta” - największa trybuna, ulokowana wzdłuż boiska, „Niciarka” – najmniejsza trybuna, sąsiadująca z sektorem gości, znajdująca się za jedną z bramek od strony ulicy Niciarnianej, „Kryta” – w przeszłości w tym miejscu znajdowała się jedyna zadaszona trybuna.

IMG_0900

Widzewski Charakter

Prawdziwi Widzewiacy nigdy się nie poddają i walczą do końca. Piłkarze Widzewa wielokrotnie udowadniali, że walką i charakterem na boisku mogą pokonać o wiele silniejszych przeciwników lub odwrócić w ostatnich minutach przebieg każdego spotkania. Tak było w lidze oraz w europejskich pucharach, a wyższość łodzian musieli uznawać rywale z najwyższej półki.

IMG_1194

Fankluby dumą Widzewa!

Przez lata RTS dorobił się wielu tysięcy kibiców w całym kraju, Europie i na świecie, którzy zrzeszeni są w fankluby krzewiące przywiązanie do Widzewa. Ilość kilometrów nie ma dla fanów żadnego znaczenia. Są z Klubem zawsze i wszędzie!

IMG_9682

Miasto Włókniarzy

Widzew założyli robotnicy i pracownicy średniego szczebla jednego z wielkich zakładów przemysłowych, które od połowy XIX wieku powstawały w Łodzi jak grzyby po deszczu. Miasto nazywane „polskim Manchesterem” stało się jednym z najszybciej rozwijających się metropolii na świecie, a jej symbolem została charakterystyczna cegła, z której budowano fabryki. Stadion Widzewa również przyozdobiony został cegłą, która znajduje się na ścianach budynku klubowego oraz za ławkami rezerwowych.

4 (1)