Sport i nauka łączą siły
Ładowanie...

klub

27 January 2023 20:01

Sport i nauka łączą siły

Dziś w Sercu Łodzi zorganizowany został I Kongres Prawa Sportowego i Socjologii Sportu, który był okazją do integracji środowiska sportowego i naukowego. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli posłuchać wykładu 12 prelegentów w czterech panelach tematycznych.

Pierwszy panel dotyczył zależności na linii klub a zawodnik. Jedną z prelekcji wygłosił prof. UŁa dr hab. Eligiusz Krześniak, który opowiadał o mechanizmach gwarantujących ochronę podstawowych praw człowieka w świecie sportu. - Dzisiejszy kongres to świetna okazja, żeby porozmawiać z osobami, które zajmują się prawem sportowym i szeroko rozumianym sportem, wymienić poglądy, zobaczyć jakie są problemy i poszukać rozwiązań. Skorzystać mogą wszyscy uczestnicy runku sportowego, czyli pośrednicy transferowi, zawodnicy, działacze, ale także naukowcy. Ja funkcjonuję zarówno w środowisku praktyków jak i naukowców i takie wydarzenie jest dla nas bardzo wartościowe – mówił.

 

W panelu „Klub a kibic” w rolę wykładowcy wcielił się prezes Widzewa, dr Mateusz Dróżdż. Jego wystąpienie dotyczyło falandyzacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. - Nasz kongres jest nietypowy, bo łączy prawo z socjologią. Cieszy mnie ilość prelegentów i frekwencja oraz jakość poszczególnych wykładów. Jest to pierwszy kongres, ale chciałbym, żeby nastąpiła próba kontynuacji, ponieważ to, co dzieje się dookoła sportu, jest równie ważne. Mamy możliwość wymiany doświadczeń, przedstawienia problemów związanych choćby z organizacją imprez masowych, a dzięki temu powstają merytoryczne wnioski, którymi potem można się dzielić z innymi podmiotami – powiedział.

 

IMG_2704

 

W panelu popołudniowym zainteresowanie zostało przeniesione na obszary socjologiczne. Rozmawiano o społeczności kibicowskiej, piłce nożnej kobiet i relacjach klubu z samorządem. O łódzkich inwestycjach stadionowych mówił prof. UŁ dr hab. Wojciech Woźniak: Jestem tutaj dzisiaj w potrójnej roli – socjologa, który bada relacje sportu z szerszym społecznym tłem, nauczyciela akademickiego i kibica Widzewa. Ten klub pod wieloma względami jest fenomenem i przede wszystkim zadaje kłam popularnemu stwierdzeniu o „efekcie nowego stadionu”. Dzięki takim wydarzeniom partnerstwo Widzewa z Uniwersytetem Łódzkim jest żywe i cieszę się, że takie rzeczy dzieją się w Klubie, z którym jestem związany.

 

Pierwszy dzień kongresu zakończył się wizytą w Muzeum Widzewa Łódź. Jutro uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda organizacja imprez masowych, a następnie wspólnie obejrzą mecz Widzewa Łódź z Pogonią Szczecin.