Ładowanie...

Rezerwy

biznes

akademia

20 July 2022 11:07

Maciej Szymański: Cieszę się, że zaczęliśmy rozmawiać o Akademii

Wielka Orkiestra Widzewskiej Pomocy nadal będzie wspierała Akademię Widzewa Łódź. O dotychczasowej współpracy i kierunkach rozwoju we wczorajszym programie rozmawiali Maciej Szymański, dyrektor ds. Rozwoju Sportu i Marcin Lefik, przedstawiciel OSK „Tylko Widzew”.

Kilka dni temu podpisana została nowa umowa pomiędzy Klubem a OSK: - Podpisaliśmy umowę gwarantującą, że marka WOWP nadal będzie wspierała widzewską akademię jako Sponsor Generalny. Będzie się to odbywało na podobnych warunkach jak do tej pory. Czuję satysfakcję, jak również ciężar odpowiedzialności za całą akcję. To wielka frajda i duma, że możemy pomagać, a wystarczy pójść na Łodziankę, zobaczyć chłopców, ich grę, zaangażowanie i sukcesy, aby tego doświadczyć - mówił Marcin Lefik z OSK „Tylko Widzew”.

 

- Oprócz pomocy finansowej, chciałbym zwrócić uwagę na wymiar ludzki. To bardzo ważne, że zawsze możemy liczyć na wsparcie organizacyjne OSK. Zdajemy sobie sprawę, w jakim miejscu byliśmy, i że wiele rzeczy trzeba było zorganizować od podstaw, a Marcin i cała ekipa zawsze byli dostępni i służyli pomocą. Wsparcie niematerialne było tak naprawdę kluczowe na początku naszej działalności - dodał Maciej Szymański, dyrektor ds. Rozwoju Sportu.

 

Członkowie Klubu 1910 zebrali już w sumie blisko 1,5 miliona złotych, które zostało przekazane do Klubu i Akademii: - Struktura wykorzystania środków jest jasno określona i dotyczy codziennego funkcjonowania Akademii – wyjazdów na mecze, opłat za sędziów, wyżywienia zawodników. To także ekwiwalenty za wyszkolenie, które trzeba płacić przy pozyskiwaniu zawodników. Oprócz tego kwestie medyczne i oczywiście opłaty za wynajem obiektów. Dlatego trzeba podziękować wszystkim osobom za ich systematyczne wsparcie i zrozumienie, że przekazywane przez nich środki są przeznaczane na podstawowe potrzeby Akademii, które finansuje się tak naprawdę najtrudniej. Wyjątkowość akcji jest niesamowita i mam nadzieję, że będziemy ją popularyzować, bo jest to element budowania społeczności i identyfikacji z Klubem.

 

Do tematu odniósł się także Marcin Lefik, który opowiedział o korzyściach, które płyną z członkostwa w Klubie 1910: - Naszym zadaniem jest pilnować, by pieniądze przekazywane przez kibiców, były należycie gospodarowane. Przyjście Maćka zmieniło wiele w kwestii profesjonalizacji Akademii i było to odczuwalne już w trakcie kilku pierwszych miesięcy. Wpłacających przybywa z roku na rok, a to świadczy o tym, że kibice są zadowoleni i czują, że w Akademii jest nasza widzewska przyszłość. Poza tym klubowicze mają też wymierne korzyści w postaci zniżek do klubowego sklepu, pierwszeństwa w zakupie karnetów, dedykowanych pamiątkowych kart, a także różnych inicjatyw jak np. uczestnictwo w treningu na Łodziance, zwiedzanie stadionu czy muzeum - podsumował przedstawiciel OSK "Tylko Widzew".

 

Maciej Szymański podsumował także trzy lata swojej dotychczasowej pracy na rzecz Akademii: - Najbardziej cieszy mnie, że w końcu zaczęliśmy rozmawiać o Akademii i traktujemy ją jako część Klubu, która musi się rozwijać, a nie tylko jako wymóg licencyjny. Jeśli chcemy grać w ekstraklasie, to każdy inny dział Klubu też musi funkcjonować na ekstraklasowym poziomie. […]  Przede wszystkim ujednoliciliśmy struktury i rozpisaliśmy role. Musiały rozwinąć się sztaby trenerskie, powstały działy, systematyka i ocena pracy. W pierwszym roku doszło do podziału pracy Akademii na bloki, w drugim sezonie rozpoczęliśmy projekt Młody Widzew, a w trzecim odbudowaliśmy współpracę z klubami partnerskimi. Wątek, który najbardziej interesuje kibiców dotyczy wprowadzania zawodników do pierwszego zespołu. W każdym sezonie przynajmniej jeden zawodnik z Akademii debiutował w pierwszej drużynie. Z perspektywy funkcjonowania Klubu, ważne jest, by ci zawodnicy zdobywali swoją pozycję w drużynie i rozgrywali jak najwięcej minut, bo jestem zdania, że w polskich warunkach jest to kierunek, dzięki któremu można znacznie zwiększyć przychody. Ceny biletów czy pomoc sponsorów ma swoje limity, a jeśli chodzi o sprzedaż piłkarza, rynek jest praktycznie nieograniczony, dlatego tak istotne jest, by o to dbać.

 

Cały materiał dostępny jest na WidzewTV oraz w formie podcastu na Widzew.FM.