Statystyki po 6. kolejce PKO BP Ekstraklasy

I Drużyna

Ekstraklasa

23 August 2022 11:08

Czwarty wyjazdowy mecz sezonu rozegrali w sobotę piłkarze Widzewa Łódź. Podopieczni Janusza Niedźwiedziu zwyciężyli w Grodzisku Wielkopolskim Wartę Poznań 1:0 i po raz trzeci z rzędu zachowali czyste konto poza domem. Seria Henricha Ravasa trwa już 289 minut, ale…

…to wcale nie tak dużo, bo jeszcze kilka miesięcy temu wynik ten udało się wyśrubować do granicy 643 minut! Wówczas, pomiędzy trafieniami Błażeja Szczepanka w 67. minucie meczu z Sandecją Nowy Sącz w listopadzie a Chuki w 81. minucie meczu z Miedzią Legnica w maju, łódzki bramkarz (najpierw Jakub Wrąbel, a później Ravas) na wyjeździe nie skapitulował ani razu.

Postawa czerwono-biało-czerwonych poza własnym stadionem musi zresztą budzić respekt, gdyż  w 2022 roku osiem razy zachowali oni czyste konto, tracąc przy tym tylko trzy gole. Oprócz wspomnianego Chuki, szyki obronne czterokrotnego mistrza Polski zdołali złamać jeszcze Luka Zahovič i Wahan Biczachczian. Oby formę tę udało się przenieść także do „Serca Łodzi”, bo w nim spotkania na „zero z tyłu” zdarzały się zdecydowanie rzadziej.

A w sobotę, stojący między słupkami Ravas, wcale nie miał mało pracy. Co prawda celowniki zawodników z Wielkopolski nie były zbyt dobrze nastawione - na aż siedemnaście oddanych strzałów, w światło bramki wpadło wyłącznie sześć - jednak z każdym z celnych uderzeń świetnie poradził sobie słowacki golkiper, który w tym sezonie interweniował już dwadzieścia cztery razy. Więcej udanych obron mają jedynie Bartłomiej Gradecki z Wisły Płock (29) i Bartosz Mrozek ze Stali Mielec (26).

Wysoko w klasyfikacji jest też Adrian Lis z Warty, który w ostatnim spotkaniu również miał sześć okazji do zademonstrowania swoich umiejętności. W pięciu z nich zrobił to skutecznie, ale szósty – ostatni raz – powodzenia mu nie przyniósł. Do siatki trafił Patryk Lipski, dla którego była to druga ligowa bramka z rzędu. Dzięki temu, w klasyfikacji strzelców awansował on na drugie miejsce, ex aequo z Jordim Sánchezem. Do grona asystentów dołączył zaś Juliusz Letniowski.