Podsumowanie 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy

WIDZEW - POGOŃ

30 January 2023 20:01

Pięć remisów, trzy wygrane gospodarzy i jedna gości - tak można podsumować pierwszą kolejkę po zimowej przerwie w PKO BP Ekstraklasie.

Runda wiosenna zaczęła się od dwóch remisów. W piątek w Legnicy mierzyły się ze sobą Miedź i Radomiak Radom, natomiast w Mielcu Stal i Lech Poznań. W obu tych meczach nie oglądaliśmy goli, więc drużyny te musiały zadowolić się podziałem punktów.

W sobotę w końcu rozwiązał się worek z bramkami, choć nie brakowało też remisowych rozstrzygnięć. Aktualny lider tabelki PKO BP Ekstraklasy pojechał do Grodziska Wielkopolskiego, gdzie czekała na niego Warta Poznań. To gospodarze jeszcze w pierwszej połowie otworzyli wynik spotkania, jednak przyjezdni zdołali wyrównać po przerwie. Warto również wspomnieć, że Raków już od 30. minuty grał w osłabieniu za sprawą czerwonej kartki dla Frana Tudora.

Później oczy kibiców polskiej piłki przeniosły się do Łodzi. Tę historię już znamy. Po pierwszych 45 minutach na tablicy widniał wynik 0:1, jednak dopiero po zmianie stron przyszły prawdziwe emocje. Widzew wyrównał, Portowcy ponownie wyszli na prowadzenie i... potem znów to samo. Szybko zrobiło się 2:2, a w 86. minucie gola dla przyjezdnych zdobył Luka Zahovic i ponownie bliżej zdobycia kompletu punktów była Pogoń. Wszystko rozstrzygnęło się już w doliczonym czasie gry, kiedy to arbiter podyktował Widzewiakom rzut karny, a pewnym jego egzekutorem stał się Martin Kreuzriegler.

Emocji nie brakowało również we Wrocławiu. Śląsk przed własną publicznością podejmował Zagłębie Lubin. Pierwszego gola w tym meczu oglądaliśmy jeszcze w pierwszej połowie - dla Zagłębia trafił Kacper Chodyna. Tuż po przerwie gospodarze byli blisko wyrównania, piłka wpadła nawet do siatki rywali, ale sędzia nie uznał gola z powodu spalonego. Zagłębie się nie zatrzymywało i pewnie szło po swoje. W 67. minucie było już 0:2. Działo się równiez w samej końcówce starcia. W 89. minucie z boiska wyleciał Mateusz Bartolewski, a chwilę później rzutu karnego nie wykorzystał Patrick Olsen. Co ciekawe, w doliczonym czasie gry wynik spotkania na 0:3 ustalił 19-letni Tomasz Pieńko.

Niedzielę rozpoczęto meczem Piasta Gliwice z Jagiellonią Białystok. Gracze trenera Aleksandra Vukovicia zremisowali z drużyną Macieja Stolarczyka 1:1. Na listę strzelców wpisali się Kamil Wilczek i Wojciech Łaski. W stolicy natomiast Legia Warszawa podejmowała Koronę Kielce. W 47. minucie było już 3:0 dla gospodarzy, jednak przyjezdni nie zamierzali się poddawać i rozpoczęli gonitwę. Udało im się jednak zdobyć tylko dwa gole i to Legia cieszyła się ze zwycięstwa.

Na zakończenie weekendu przypadło spotkanie Lechii Gdańsk z Wisłą Płock. Podopieczni Marcina Kaczmarka zdobyli kolejne, bardzo potrzebne punkty. Mecz zakończył się rezultatem 1:0 za sprawą gola Łukasza Zwolińskiego. Co istotne, kilka minut przed końcem spotkania okazję do wyrównania mieli Nafciarze, aczkowiek z jedenastego metra nad bramką uderzył Dominik Furman.

W poniedziałek rozgrywany był tylko jeden, ostatni w tej kolejce gier mecz. Cracovia mierzyła się na własnym obiekcie z Górnikiem Zabrze. Kibice Pasów, którzy pojawili się na trybunach stadionu przy ul. Kałuży mieli tego wieczora powody do radości. Ich zespół wygrał 2:0 i zbliżył się tym samym do czołówki ligi.

Niewiele zmieniło się w ligowej tabeli. Na czele w dalszym ciągu znajduje się Raków Częstochowa, a tuż za nim z siedmioma punktami straty plasuje się Legia Warszawa. Miejscami zamieniły się zespoły Pogoni Szczecin i Widzewa Łódź - choć liczba punktów jest taka sama, w bezpośrednich starciach to Portowcy wypadają lepiej, dlatego są wyżej. W strefie spadkowej natomiast znajdują się Piast Gliwice, Miedź Legnica i Korona Kielce.

Podsumowanie 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy:

Miedź Legnica - Radomiak Radom 0:0

Stal Mielec - Lech Poznań 0:0

Warta Poznań - Raków Częstochowa 1:1 (Jan Grzesik 26' - Stratos Svarnas 58')

Widzew Łódź - Pogoń Szczecin 3:3 (Bartłomiej Pawłowski 67', Ernest Terpiłowski 79', Martin Kreuzriegler 90+9' (k.) - Kamil Grosicki 20', Sebastian Kowalczyk 75', Luka Zahovic 86')

Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 0:3 (Kacper Chodyna 33', Sasa Zivec 67', Tomasz Pieńko 90+5')

Piast Gliwice - Jagielonia Białystok 1:1 (Kamil Wilczek 68' - Wojciech Łaski 61')

Legia Warszawa - Korona Kielce 3:2 (Josue 24' (k.), Maik Nawrocki 36', Bartosz Kapustka 47' - Jauhienij Szykauka 65', 79')

Lechia Gdańsk - Wisła Płock 1:0 (Łukasz Zwoliński 53')

Cracovia - Górnik Zabrze 2:0 (Virgil Ghita 17', David Jablonsky 53')