Blog Bogusława Kukucia
Powrót

Stadion nie gwarantuje sukcesu

Piłkarze Widzewa rozegrają rundę wiosenną na pachnącym nowością stadionie, wybudowanym od podstaw w dwa lata, w miejscu starego boiska przy al. Piłsudskiego. Tęsknota za wymarzonym obiektem ma już pierwszy efektowny wymiar w postaci zakupu przez fanów RTS ponad 5,5 tysiąca karnetów. O ile wcześniej sukcesy sportowe łódzkich klubów wyprzedzały bazę, o tyle teraz miasto nadrobiło wieloletnie zaległości, a infrastrukura zaczyna dominować nad poziomem sportowym łódzkiego futbolu. Czołówka krajowa uciekła Łodzi daleko. Nowe stadiony powinny pomóc w nadrobieniu tego dystansu. Ale to nie działa automatyczne.

Zacznę jednak od argumentów potwierdzających ścisły związek nowoczesnych stadionów z wynikami sportowymi. W polskiej ekstraklasie aktualna pierwsza szóstka tabeli gra na nowych obiektach, z których najstarszy (Zagłębia w Lubinie) oddano do użytku w 2010 roku. Pod względem ilości kibiców bryluje broniąca tytułu Legia (jesienna przeciętna 19 100 widzów), lecz 8 klubów mających średnią ponad 8 tysięcy też rozgrywa mecze na nowych stadionach. Na starych obiektach rywalizują 3 drużyny (Pogoń Szczecin, Wisła Płock i zamykający stawkę Ruch Ruch Chorzów), a Łęczna rozgrywa spotkania w roli gospodarza w pobliskim Lublinie na nowym stadionie (arenie młodzieżowych ME 2017). Ścisły związek wyników i oglądalności z nowoczesnymi stadionami wydaje się więc być oczywisty.

A jednak ta reguła ma wyjątki. Potwierdzają je choćby losy spadkowiczów z ekstraklasy w minionym sezonie, czyli Górnika Zabrze i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Obu klubów nowiutkie stadiony nie uratowały się od degradacji, wobec błędów w zarządzaniu i ostrego kryzysu sportowego. Teraz zajmują ósme oraz dziewiąte miejsce w I lidze i nie zanosi się, by wróciły po tej banicji już wiosną w szeregi najlepszych.

Nowoczesny i funkcjonalny 15-tysięcznik mają też do dyspozycji pierwszoligowcy w Tychach (tam też będą rozgrywane młodzieżowe ME). Ale nie jest wcale pewne czy były wicemistrz Polski uratuje się od degradacji do II ligi, bo zimuje na przedostatniej lokacie. Ku rozpaczy włodarzy Lublina, mimo oddania do użytku nowego obiektu, nie potrafi awansować do II ligi Motor (były klub ekstraklasy przegrał latem baraż z Olimpią Elbląg, a teraz jest dopiero dziewiąty w IV grupie trzeciej ligi).

Procent wykorzystanych miejsc na nowych stadionach też nie rzuca na kolana, nawet jak zespoły grają nieźle (choćby na Stadionie Energa w Gdańsku). Najbardziej wstydliwie wygląda to we Wrocławiu na ponad 42-tysięcznej arenie Euro 2012 czasem trudno doliczyć się 5 tysięcy widzów. Słychać było nawet sugestie, że może Śląsk powinien wrócić na Oporowską, gdzie był inny klimat, a gospodarze nie pozwalali sobie na jedną wygraną przed własną publicznością w 20 kolejkach (taki bilans mają dwukrotni mistrzowie Polski tej jesieni). Dlatego oglądalność w decydującym stopniu zależy od ilości wygranych i postępu sportowego.

Są jeszcze inne czynniki mające wpływ na ilość widzów. Z pewnością swoje robi tradycja i sukcesy w przeszłości, na co przy Piłsudskiego mogą liczyć czterokrotni mistrzowie Polski i uczestnicy Ligi Mistrzów (choć były to osiągnięcia Widzewa w ubiegłym wieku).

Ważne są także: organizacja meczów, dystrybucja biletów, troska o sektory rodzinne, media, komfort dla coraz bogatszych sponsorów, a nawet dostęp do okołostadionowych parkingów. Liczą się choćby takie subtelności jak stan murawy (nawierzchnie boisk najlepsze są ponoć w Białystoku i Gdyni, a poważne kłopoty ma z tym zwłaszcza Lech, Lechia i Cracovia).

Z trudnymi problemami reaktywacji klubu i awansem do III ligi poprzedni zarząd sobie poradził. Wkrótce przekonamy się czy nowy zarząd RTS, pracownicy klubu i sztab szkoleniowy sprostają kolejnym poważnym wyzwaniom w 2017 roku.

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Najnowsza Galeria

Trening 25.05.2018

Trening 25.05.2018

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 69
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 67
3 Sokół Aleksandrów Łódzki 59
4 Polonia Warszawa 56
5 Kaczkan Huragan Morąg 48
6 Olimpia Zambrów 47
7 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 46
Pełna tabela