Blog Bogusława Kukucia
Powrót

Scenariusze wiosny 2017

Sytuacja na półmetku w grupie I trzeciej ligi piłkarskiej zapowiada, że żaden z 5 klubów województwa łódzkiego nie będzie miał kłopotów spadkowych. W tej sytuacji uwaga kibiców regionu skupi się na walce o awans do drugiej ligi. Spróbuję przeanalizować możliwe wiosenne scenariusze.

* W najlepszej sytuacji w grze o powrót na centralny szczebel rozgrywek jest ŁKS Łódź, czyli jedyny z 71 trzecioligowców, który nie doznał porażki. Lider ma przewagę 5 punktów nad wiceliderem z Nowego Miasta Lubawskiego. Można jednak trzymać zakłady, że drużynie z al. Unii nie uda zdobyć tylu punktów co jesienią (41), a z pewnością straci też więcej goli niż w pierwszej rundzie (wtedy zaledwie 6). Drużynę trenera Marcina Pyrdoła czekają trudne wyjazdy (m.in. do Finishparkietu, rezerw Legii, Widzewa, Huraganu Morąg, Sokoła Aleksandrów). Trudno też liczyć na to, że dwukrotny mistrz Polski dostanie znów premię za walkower (jak w pierwszej kolejce za bezbramkowy mecz w Wołominie).

* Wprawdzie Finishparkiet jesienią przegrał przy al. Unii aż 0:3, ale co się stanie jak najbardziej bramkostrzelny zespół (44 gole) wygra rewanż u siebie, a pokona znowu Widzew, tym razem w Łodzi? Już w pierwszej marcowej kolejce klub z okręgu warmińsko-mazurskiego podejmuje rezerwy Legii (latem wygrał na wyjeździe 3:2) i może umocnić się na drugim miejscu. Co stanie, gdyby w czerwcu dwaj byli piłkarze Widzewa i ŁKS Sławomir Majak (teraz trener klubu z Nowego Miasta Lubawskiego) oraz Tomasz Kowalski przyślą do Łodzi zaproszenia nad Drwęcę na inaugurację sezonu II ligi? Taki scenariusz byłby największym upokorzeniem okręgu łódzkiego w historii futbolu.

* Nie wiadomo jak Legia podejdzie do rywalizacji trzecioligowców. Wprawdzie gry młokosów w rezerwach mistrza Polski nie będzie już porządkował jak dotąd Stojan Vranjes (Bośniak, pozyskany na 300 tysięcy euro z Lechii, już rozwiązał kontrakt ze stołecznym klubem), ale przecież zespół może być wzmacniany innymi piłkarzami pierwszej drużyny. Trener Jacek Magiera, który poprzednio w klubie z Łazienkowskiej prowadził rezerwy, może sobie życzyć, by testować zaplecze w drugiej lidze. Teraz Legia II ma 32 pkt, ale może powiększyć dorobek do 35 pkt w zaległym meczu z Huraganem Morąg.

* Wprawdzie mająca ambicje drugoligowe Lechia rozczarowała wynikami w Tomaszowie, lecz na boiskach rywali nie przegrała żadnego meczu (5 wygranych, 3 remisy, gole 19-7). Czyżby wiosną dwukrotnie z Łodzi, Łowicza, Nowego Dworu też wywiozła punkty? Będzie atakowała z czwartej pozycji (31 pkt) pod wodzą trzeciego już w tym sezonie trenera Grzegorza Dziubka.

* Trzeciego trenera ma też piąty w tabeli Widzew. Z tym, że gruntownie zmieniany zimą zespół Przemysława Cecherza ma aż 12 punktów straty do lidera. Trzeba jednak podkreślić, że nowy szkoleniowiec ma większe od poprzedników doświadczenie w rywalizacji na tym szczeblu rozgrywek (co wykazałem w jednym z poprzednich blogów). Atutem następców czterokrotnych mistrzów Polski będzie najlepszy kalendarz rundy rewanżowej. Aż 11 meczów (w tym z całą czołówką) widzewiacy rozegrają przed największą w trzeciej lidze widownią. Skoro nie przegrali żadnego z 6 spotkań na boisku SMS (5 zwycięstw, 1 remis), to komplet 33 punktów na nowiutkim stadionie przy al. Piłsudskiego nie byłby jakimś szokiem. Liczę też, że ekipa RTS zakończyła serial wyjazdowych wpadek na czterech z rzędu porażkach. Gdyby taki „widzewski” scenariusz się sprawdził, to gonitwa za lokalnym rywalem mogłaby stać się realna.

Warto też przypomnieć poprzedni sezon w III lidze łódzko-mazowieckiej, kiedy Sokół Aleksandrów zimował z dorobkiem 40 punktów. Wtedy piąta w tabeli (sic!) Polonia Warszawa miała wtedy 10 pkt mniej, a jednak to Czarne Koszule grają teraz w drugiej lidze, a klub z Aleksandrowa jest dwunasty na półmetku III ligi. Może noworoczne życzenia awansu, jakie składają sobie fani Widzewa, nie powinny tak bardzo śmieszyć konkurentów.  

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Polonia Warszawa 26.05.2018 (KULISY)

Widzew Łódź - Polonia Warszawa 26.05.2018 (KULISY)

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 69
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 67
3 Sokół Aleksandrów Łódzki 59
4 Polonia Warszawa 56
5 Kaczkan Huragan Morąg 48
6 Olimpia Zambrów 47
7 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 46
Pełna tabela