Blog Bogusława Kukucia
Powrót

Łowicka sobota na Widzewie

W sobotę Widzew podejmuje na stadionie przy al. Piłsudskiego Pelikana Łowicz, a obie drużyny wyprowadzą dzieci w strojach łowickich. Mecz będzie końcowym akordem trwającej od 15.30 różnorodnej imprezy wokół stadionu, gdzie nie będzie obaw o burdy kibiców, bo fani Pelikana są od lat sympatykami Widzewa.

Po wrażeniach kulturalno-kulinarnych, umacniających więzi regionalne Miasta Łodzi oraz Widzewa z Księstwem Łowickim, od godz. 18 skupimy się na czysto sportowym aspekcie tej wyjątkowej soboty. A może być ciekawie, choć gospodarze mają aż 9 punktów więcej od gości.

Widzew jest jedynym zespołem grupy I, który nie przegrał meczu przed własną publicznością. Mocny doping kilkunastotysięcznej widowni robi swoje. Jednak zdaniem Franciszka Smudy, wyjątkowa atmosfera (zwłaszcza na tym szczeblu rozgrywek) mobilizuje do walki także rywali, którzy bardzo się starają utrzeć nosa faworytom.

Na gorący obiekt, gdzie gospodarze stracili tylko jednego gola, przyjeżdża Pelikan. To najbardziej bramkostrzelny zespół w Polsce, bo nikomu (nawet w wyższych klasach) nie udało się zdobyć 30 goli w 12 kolejkach.

Z kandydatów do gry najwięcej bramek zdobył dotąd Robert Kowalczyk – 5. Ten łowicki napastnik jest wychowankiem Widzewa i jeszcze rok temu strzelał gole dla łódzkiego klubu. Na liście strzelców jest więcej piłkarzy Pelikana z widzewską przeszłością: Daniel Bończak – 2, Sebastian Kaczyński i Fabian Woźniak po 1 bramce.

Śmiało po nich sięgnął 29-letni trener Marcin Płuska, który latem przejął zespół gości i umiejętnie zatuszował odejście Mateusza Majewskiego do Legii (jest aktualnym  liderem strzelców tej grupy) czy Tomasza Bogołębskiego (gra w zespole Sokoła Aleksandrów Łódzki). Sam Płuska często ogląda mecze Widzewa, choć zna łodzian jak mało kto, bo przecież awansował z RTS do III ligi i prowadził drużynę do trzynastej kolejki minionego sezonu. Widzewiacy pod jego wodzą zdobyli w 12 meczach 25 pkt (w tym sezonie mają tylko 2 pkt więcej).

Jest tradycją, że łowicki klub od lat wspiera jakiś obcokrajowiec. Teraz jest to 28-letni Taras Jaworskyj, pozyskany z Podhala Nowy Targ, dla którego zdobył 14 bramek w minionym sezonie. Ukrainiec strzelił już 4 gole dla Pelikana (tyle co najskuteczniejsi w Widzewie). Potrafił przesądzić w ostatniej minucie o porażce 2:3 zdegradowanej z II ligi Polonii Warszawa.

Choć widzewiacy wygrali w poprzednim sezonie dwa razy z Pelikanem (1:0 w Łowiczu i 2:0 w rewanżu), to jednak były to meczu wyrównane, do końca zacięte. Zwracam uwagę, że strzelenie gola łowiczanom ich nie załamuje, a wprost przeciwnie. Tak było w kilku meczach. Po 1:0 prowadziły z Pelikanem np. Tur (przegrał 1:6), Lechia Tomaszów (przegrała 1:4) i Victoria Sulejówek (przegrała 1:4).

Siły gości nie należy demonizować i potencjał Widzewa jest wiele wyższy. Pelikan poszukuje własnego stylu gry, lecz jest daleki od stabilizacji formy i wiele traci na wyjazdach, gdzie wprawdzie dotąd zawsze strzelał najmniej jednego gola, ale przegrywał mecze. Z jednym wyjątkiem w Wikielcu (2:0 dla gości). Ale tam wygrywał każdy, poza łodzianami. 

W poprzedniej kolejce kompromitujące łodzian 2:2 w Wikielcu obnażyło podstawy chwytliwego powiedzonka „Wszyscy mają się bać Widzewa”. Przecież ostatni w tabeli wywalczyli zasłużenie punkt z następcami czterokrotnych mistrzów Polski. Już tam wszyscy piłkarze z Łodzi zaklinali się, że zrehabilitują się za tę wpadkę w meczach z Pelikanem i z Polonią w stolicy.

Sobotni mecz w Łodzi poprowadzi sędzia Patryk Adamczyk z ŁZPN. Ten arbiter nie gwizdał jeszcze trzecioligowego meczu widzewiakom.

W trzynastej kolejce wszystkie mecze grupy I odbędą się w sobotę, z wyjątkiem spotkania lidera, które zostało przesunięte na 8 listopada ze względu na występ reprezentacji kobiet na stadionie w Ostródzie. Emocje zapowiadają mecze: Victoria Sulejówek – Lechia Tomaszów, Warta Sieradz – Polonia Warszawa oraz Olimpia Zambrów – Finishparkiet. 

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Najnowsza Galeria

Widzew II Łódź - Włókniarz Pabianice 18.05.2019

Widzew II Łódź - Włókniarz Pabianice 18.05.2019

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 74
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 74
3 Sokół Aleksandrów Łódzki 66
4 Polonia Warszawa 62
5 Olimpia Zambrów 56
6 Kaczkan Huragan Morąg 54
7 Ursus Warszawa 53
Pełna tabela