Blog Bogusława Kukucia
Powrót

Arcytrudne wyzwanie

Gruntownie zmieniana drużyna Widzewa pod wodzą nowego trenera Przemysława Cecherza przygotowuje się do rundy wiosennej rozgrywek III ligi. Rekord wykupionych karnetów wskazuje na miejsce w czołówce polskich klubów i sugeruje, że kibiców przyciąga magnes nowego stadionu, ale także wiara, że można jeszcze awansować do drugiej ligi. Przypomnijmy, że widzewiacy zimują na piątym miejscu ze stratą aż 12 punktów do lidera. 

Optymiści wspominają poprzedni sezon, gdy ekipa RTS startowała wiosną z czwartego miejsca i miała 9 pkt mniej od Paradyża, a jednak awansowała. Także w trzeciej lidze sprzed roku Sokół Aleksandrów miał na półmetku 10 punktów więcej od piątej Polonii, a jednak to warszawiacy grają dziś w II lidze.

Tak czy inaczej, strata widzewiaków jest potężna i nawet zdobycie wiosną kompletu 51 punktów nie gwarantuje beniaminkowi pierwszej lokaty, uzależniając awans od rezulatatów konkurentów. Przecież wystarczy, by rywale z Łodzi zdobyli punkt mniej niż jesienią (wtedy 41) i drużyna z al. Unii będzie wyżej w końcowej tabeli. Także ewentualny wygrany rewanż w Łodzi z Finishparkietem nie zapewnia, że Widzew wyprzedzi wiceliderów z Nowego Miasta Lubawskiego. Ale taką próbę następcy czterokrotnych mistrzów Polski powinni podjąć.

Spodziewać się można zwłaszcza wielu (może nawet kompletu?) zwycięstw na nowym stadionie, gdzie Widzew rozegra w rundzie rewanżowej aż 11 spotkań. Jesienią na boisku SMS w Łodzi widzewiacy wygrali 5 meczów i 1 zremisowali.

To będzie arcytrudne wyzwanie, bo nawet legendarne drużyny RTS nie zdołały wygrać wszystkich spotkań przed własną publicznością. Mistrzowie kraju w sezonie 1980/81 przy al. Piłsudskiego mieli 10 zwycięstw, 4 remisy i porażkę (tylko 6 wygranych z rzędu). Broniąc tytułu już nie przegrali u siebie (10 zwycięstw, 5 remisów), ale mieli najwyżej 4 wygrane z rzędu. Mistrzowie Polski 1995/96 skończyli sezon bez przegranego meczu i poprawili bilans łódzkich spotkań na 14 zwycięstw i 3 remisy oraz 8 wygranych z rzędu. Ostatni mistrzowski sezon 1996/1997 przyniósł 14 zwycięstw, 2 remisy i 1 porażkę w Łodzi (7 wygranych rzędu).

Ostatnio, grając w niższych ligach, Widzew także nie zdołał wygrać wszystkich meczów w Łodzi. Na zapleczu ekstraklasy w sezonie 2008/2009 pod wodzą byłych selekcjonerów reprezentacji Waldemara Fornalika i później Pawła Janasa, był pierwszy, mając u siebie 14 zwycięstw, 2 remisy i 1 porażkę (7 zwyciestw z rzędu). W następnym sezonie powrócił w szeregi najlepszych, notując w Łodzi 12 zwycięstw i 5 remisów (4 z rzędu wygrane). 

W czwartej lidze w sezonie 2015/2016 reaktywowany klub zajął pierwszą lokatę mając w roli gospodarza 15 zwycięstw, 1 remis i 3 przegrane (8 z rzędu wygranych, w tym jedną w Głownie). Wiosną w trzeciej lidze przez fatalną końcówkę jesieni będzie ciężko, ale nie ma wyjścia i trzeba „gonić króliczka”.

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Najnowsza Galeria

Wokół meczu z GKS Wikielec 20.05.2018

Wokół meczu z GKS Wikielec 20.05.2018

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 63
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 61
3 Polonia Warszawa 53
4 Sokół Aleksandrów Łódzki 53
5 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 46
6 Kaczkan Huragan Morąg 45
7 Ursus Warszawa 44
Pełna tabela