Powrót

7 goli w Płocku i 6 w Gliwicach

W przedostatniej tegorocznej kolejce ekstraklasy nie było bezbramkowego meczu. Najwięcej bramek, aż 7, padło w Płocku, a tylko jedna mniej w Gliwicach. Po raz pierwszy w tym sezonie Legia awansowała do pierwszej trójki tabeli. Ciekawe z jaką przewagą nad obrońcami tytułu będą zimować Lechia Gdańsk i Jagiellonia Białystok.

Najefektowniejsze zwycięstwo odnieśli warszawiacy. Rywale Ajaksu w Lidze Europy pokonali w Gliwicach Piasta aż 5:1. Wicemistrzowie byli tylko tłem dla gości i aż się wierzyć nie chce, że w pierwszej rundzie zremisowali bezbramkowo w stolicy. To, co w niedzielę wyprawiał w defensywie np. Brazylijczyk Hebert, wołało o pomstę do nieba. Mecz był podobny do inauguracyjnego spotkania sezonu 2013/2014 przy Łazienkowskiej. Wtedy także Legia pokonała 5:1 Widzew i pierwszego gola strzelił Miroslav Radović. Ale najładniejszą bramkę zdobyli pokonani strzałami nie do obrony zza pola karnego: wtedy dla łodzian dubler Łukasz Staroń, a teraz dla gliwiczan także dubler Igor Sapała.

Na pozycję lidera na krótko powróciła Lechia, bijąc w Gdańsku Śląsk aż 3:0. Wśród gospodarzy grało trzech byłych wrocławian Sebastian Mila oraz bracia Marco i Flavio Paixao (ten ostatni strzelił nawet dwa gole byłym kolegom). Drużyna trenera Piotra Nowaka zawdzięcza pierwszą lokatę głównie najlepszej skuteczności w roli gospodarza (8 wygranych, 1 remis, 1 porażka). W 4 meczach rundy rewanżowej Śląsk zdobył tylko punkt z bilansem goli 1-11.

Niespodzianką było wysokie zwycięstwo 3:0 Łęcznej w Lublinie nad Termaliką. Druga porażka z rzędu kosztowała klub z Niecieczy spadek z trzeciej na piątą lokatę. Zwycięzcy awansowali na przedostatnie miejsce. Prowadził ich tymczasowy trener Sławomir Nazaruk, a wynik ustalił Piotr Grzelczak (obaj byli napastnikami Widzewa).

Po 9 meczach bez zwycięstwa wreszcie wygrała Wisła, która w Płocku pokonała Ruch 4:3, choć chorzowianie prowadzili 3:2. Życiowy mecz rozegrał Piotr Wlazło, który dla beniaminka zdobył 3 bramki, choć nigdy wcześniej nie strzelił gola w ekstraklasie. Przed laty był on zawodnikiem RTS, ale nie zagrał w lidze żadnego meczu.

Dużo walki, ale mało dobrej gry, przyniosły 74.derby Krakowa przy Reymonta. Wobec 28 907 widzów Biała Gwiazda prowadziła po golu Chorwata Petera Brleka w 3 minucie, lecz Pasy wyrównały dzięki bramce Krzysztofa Piątka na 19 minut przed końcem (w poprzedniej kolejce pozyskany z Lubina 21-letni napastnik też zapewnił punkt Cracovii).

Na czwarte miejsce awansował Lech, który wymęczył w Poznaniu zwycięstwo nad Koroną 1:0. Gola strzelił wracający do formy 19-letni kadrowicz młodzieżówki Dawid Kownacki w 81.minucie.

W Szczecinie potwierdził postępy kolejny młody napastnik. 20-letni Adam Buksa zdobył prowadzenie dla Zagłębia. Portowcy jednak wyrównali i skończyło się tak samo jak w Lubinie (także 1:1).

Wiele emocji przyniósł kończący 19. kolejkę poniedziałkowy mecz w Gdyni, gdzie Arka uległa Jagiellonii 2:3, choć beniaminek prowadził 1:0 i 2:1. Wyrównujące gole zdobyte głowami przez Litwina Fedora Cernycha i Brazylijczyka Gutiego były przepiękne. Zadecydował strzał pod poprzeczkę po wolnym pośrednim z granicy pola bramkowego wprowadzonego po przerwie Estończyka Konstantina Vassilijewa (10 goli, 9 asyst). Kwadrans przed końcem sędzia Szymon Marciniak uznał, że wślig Tadeusza Sochy, zatrzymujący rajd Cernycha, był podaniem do bramkarza, a Pavels Steinbors złapał piłkę w ręce. Ukarany przez Komisję Ligi Michał Probierz obserwował mecz z trybun. Trener Jagi może być dumny z najlepszego bilansu na wyjazdach (7 zwyciestw, 2 remisy, 1 porażka, gole 19-7). Na czele Jagiellonia i Lechia po 39 pkt, o 7 pkt więcej od Legii.