Aktualności

Zapal znicz na grobach widzewskich legend

Kibice Widzewa stale pilnują, by nie zapomnieć o zasłużonych postaciach z historii klubu. Przed 1 listopada warto zapoznać się z wyjątkową mapą, która pomaga odnaleźć miejsca spoczynku byłych pracowników, działaczy i sportowców reprezentujących RTS.

Przełom października i listopada to czas, kiedy rodziny przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych szczególnie dbają o groby swoich bliskich i krewnych. To również moment, gdy świeczki zapala się na pomnikach oraz mogiłach zasłużonych postaci. Na pamięć zasługują również członkowie widzewskiej rodziny, którzy w przeszłości współtworzyli wspólnotę klubu z al. Piłsudskiego 138.

Przedstawiciele kibiców naszego klubu od kilku lat promują wśród sympatyków czerwono-biało-czerwonych odwiedzanie grobów zasłużonych widzewiaków, których miejsca spoczynku rozsiane są na terenie całego kraju. By zebrać w jednym miejscu lokalizacje mogił postaci takich jak: Ludwik Sobolewski, Stefan Wroński, Włodzimierz Smolarek, Marek Pięta, Krzysztof Surlit, a także wiele innych mniej znanych przedstawicieli klubu, powstała interaktywna Widzewska Mapa Pamięci, dzięki której można znaleźć miejsca spoczynku byłych piłkarzy i pracowników Widzewa.

-  Pomysł stworzenia miejsca, w którym można by zebrać lokalizacje widzewskich grobów pojawił się kilka lat temu, po powtarzających się zapytaniach o to jak trafić do najpopularniejszych miejsc spoczynku związanych z Widzewem - Ludwika Sobolewskiego i Krzysztofa Surlita. Po sukcesie pierwszej wersji mapy z kilkoma mogiłami zlokalizowanymi tylko w Łodzi, z każdym miesiącem udawało się oznaczać nowe miejsca, a przy okazji zgłębiać historię klubu poprzez życiorysy osób tworzących ją przed laty. Niestety, wiele grobów od lat nie było odwiedzanych - tak było między innymi z miejscem spoczynku pani Basi Jarneckiej - widzewskiej legendy znanej z klubowej kawiarni. Dzięki wspólnej inicjatywie kibiców i członków Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa udało się postawić na miejscu symboliczny nagrobek oraz opłacić miejsce na cmentarzu na kolejne lata. Takich mogił jest wiele, a stale powiększana lista adresów pomaga zachować pamięć o przedstawicielach społeczności klubu - powiedział Marcin Krakowiak, pasjonat historii Widzewa Łódź oraz inicjator powstania mapy.

Poznaj Widzewską Mapę Pamięci (KLIKNIJ TUTAJ)

Widzewska Mapa Pamięci pomaga nie tylko w oddawaniu hołdu zmarłym, ale jest również szansą na kontakt z rodzinami byłych pracowników i zawodników, a także zbierania klubowych wspomnień i pamiątek. - Na miejscach spoczynku przy okazji 1 listopada zostawiamy listy do rodziny z prośbą o kontakt. Dzięki tego typu działaniom udało nam się poznać historie rodzin, w których Widzewem żyły całe pokolenia - powiedział Krakowiak.

Przed 1 listopada na wielu grobach przedstawicieli klubu pojawią się świeczki ustawione przez kibiców i członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kibiców "Tylko Widzew". Pieniądze na znicze pochodzą ze zbiórki, w trakcie której udało się pozyskać ponad 3 tysiące złotych. Zachęcamy kibiców do zapoznania się z Widzewską Mapą Pamięci oraz odwiedzenia mogił przedstawicieli widzewskiej społeczności, by na miejscu zostawić symbolizujący pamięć o nich znicz.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - ŁKS 24.10.2021 cz. II

Widzew Łódź - ŁKS 24.10.2021 cz. II

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 33
2 Miedź Legnica 28
3 Korona Kielce 26
4 GKS Tychy 23
5 Arka Gdynia 23
6 Sandecja Nowy Sącz 22
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 22
Pełna tabela