Aktualności

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi z widzewskimi akcentami

Już od 29 czerwca w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej oglądać będzie można wystawę "Ocalić od zapomnienia", prezentującą najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Nie zabraknie w niej widzewskich akcentów.

Wystawa "Ocalić od zapomnienia" przygotowana została przez Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi z okazji 35. rocznicy jego utworzenia. To unikatowy, pełen wartości historycznej oraz artystycznej zbiór pamiątek, prezentujących najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią sportu i turystyki w Łodzi - począwszy od ich narodzin w XIX wieku, przez rozwój w okresie międzywojennym, kończąc na sukcesach po II wojnie światowej.

- Ta wystawa to zaledwie część zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi, ukazywanych w pewnej narracji historycznej. Prezentujemy łódzki sport od jego początków, czyli wieku XIX aż do lat 90. XX wieku. Eksponaty na wystawę wybieraliśmy zarówno pod kątem ich wartości historycznej, jak i artystycznej - zdobywane przez łódzkich sportowców z okresu międzywojennego puchary były niejednokrotnie małymi dziełami sztuki - powiedział kurator wystawy Sebastian Glica podczas konferencji prasowej. - Dla wielu osób najbardziej interesująca może okazać się część poświęcona sukcesom łódzkich klubów piłkarskich z lat 90. XX wieku, choć oczywiście nie chcemy pokazywać lokalnego sportu jedynie przez pryzmat piłki nożnej. Miał on bowiem oblicze wielokulturowe i związany był z wieloma dyscyplinami - dodał. I tak, w Muzeum Miasta Łodzi obejrzeć można będzie m.in. mistrzowskie puchary Widzewa, a także pamiątki i zdjęcia związane z najsłynniejszym zawodnikiem RTS-u Zbigniewem Bońkiem.

Wystawa ma być również swoistym hołdem, złożonym łódzkim sportowcom, zwłaszcza z okresu międzywojennego. Warto bowiem pamiętać, że dzieje łódzkiego sportu są nierozerwalnie związane z rozwojem samego miasta - jego przemysłowej i robotniczej historii. Zwiedzający obejrzeć będą mogli również pamiątki przybliżające m.in. postaci Akiby Rubinsteina - uważanego przed wybuchem I wojny światowej za najlepszego szachistę na świecie, Romana Kantora - szermierza, olimpijczyka z 1936 r. z Berlina, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Majdanku ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, Jadwigi Wajs - dwukrotnej medalistki olimpijskiej w rzucie dyskiem z okresu międzywojennego oraz wielu innych, którzy swoimi sukcesami przez lata tworzyli tożsamość sportowej Łodzi.

- Dla mnie wystawa ta jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, jestem łodzianką i niezwykle cenię lokalne tradycje sportowe. Łódź była budowana przez wiele kultur, a wystawa ta doskonale prezentuje tę różnorodność - powiedziała uczestnicząca w konferencji Agnieszka Nagay, czterokrotna olimpijka, reprezentująca barwy Orła Łódź. - Po drugie, jako sportowiec czuję nutkę satysfakcji, że postarano się o upamiętnienie wybitnych sportowców z dawnych lat. Zazwyczaj jest o nas głośno, gdy odnosimy sukcesy, dlatego radość sprawia mi, gdy takie sukcesy są przypominane po latach - dodała.

Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń dodatkowych, przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Są to m.in. spacery miejskie, zajęcia sportowe, zwiedzanie stadionów Widzewa i ŁKS-u, a także lekcje muzealne dla dzieci. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie http://muzeum-lodz.pl/. Wystawę oglądać można do 1 października br.

 


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Wizyta SP 10 w Tomaszowie Mazowieckim

Wizyta SP 10 w Tomaszowie Mazowieckim

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 43
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 40
4 Resovia 38
5 Olimpia Elbląg 32
6 Stal Rzeszów 30
7 Bytovia Bytów 29
Pełna tabela