Aktualności

Wszystko zaczęło się od spotkania w... mieszkaniu

Wiele znanych obecnie klubów piłkarskich z całego świata zaczynało swoją działalność dzięki inicjatywie grupki pasjonatów zafascynowanej grą w piłkę nożną w drugiej połowie XIX wieku i na początku kolejnego stulecia.

Nie inaczej było w przypadku Widzewa, który właśnie 110 lat temu, w listopadzie 1910 roku, formalnie pojawił się na sportowej mapie ówczesnej Łodzi znajdującej się na terenie rosyjskiego zaboru. Bo Widzew to jeden z tych polskich klubów, który powstał w czasach, gdy niepodległej Polski nie było na mapie Europy i świata.

Gdy dzisiaj z ponad stuletniej perspektywy patrzymy na tamte wydarzenia, to taki klub musiał powstać wtedy na Widzewie. Ale po kolei. W 1906 roku władze Łodzi zdecydowały się na rozszerzenie administracyjnych granic miasta, które "wchłonęło" okoliczne wsie i osady. Były wśród nich między innymi Doły, Karolew, Brus, Żubardź oraz część Chojen i Rokicia. Dzielnicą Łodzi stała się też wtedy zachodnia, fabryczna część Widzewa, w której znajdowała się fabryka należąca do dwóch bogatych łodzian - Juliusza Heinzla i Juliusza Kunitzera.

Na terenie dzisiejszego Widzewa należące do nich Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych stworzyło przemysłową dzielnicę, gdzie obok budynków fabrycznej Widzewskiej Maunfaktury powstały też mieszkania dla robotników. To właśnie wtedy, na przełomie XIX i XX wieku, wybudowano na Widzewie kolonię 150 drewnianych domów robotniczych zwanych domkami kunitzerowskimi. Potem przez lata były one elementami widzewskiego krajobrazu, m.in. w okolicach stadionu Widzewa przy ulicy Niciarnianej.

Wśród pracowników Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych Heinzla i Kunitzera narodziła się inicjatywa stworzenia na Widzewie sportowego towarzystwa, bo coraz większą popularność wśród nich zdobywały ćwiczenia gimnastyczne, jazda na rowerze, łyżwiarstwo, ale przede wszystkim piłka nożna.

I tak dochodzimy do tytułowego spotkania w mieszkaniu przy ówczesnej ulicy Rokicińskiej 62. Działo się to w marcu 1910 roku, a w ciasnym lokum zebrały się 33 osoby, głównie pracownicy administracji i technicy zatrudnieni w Widzewskiej Manufakturze. Opracowali statut swojej organizacji, którą zamierzali zarejestrować we władzach Guberni Piotrkowskiej, do której administracyjnie należała Łódź, pod nazwą Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego Widzew.

Wprawdzie ówczesne rosyjskie władze już trochę przychylniej podchodziły do legalizacji takich inicjatyw i organizacji ze strony Polaków, ale akurat w przypadku TMRF Widzew dwukrotnie odrzucono jego statut. Według historycznych przekazów sprawa ruszyła z miejsca, gdy w podpisach dokumentów obok nazwisk Polaków pojawiły się też te Niemców zatrudnionych w zakładach Heinzla i Kunitzera.

Teraz już przeszkód nie było i statut stowarzyszenia TMRF został zalegalizowany przez Guberialną Radę ds. Stowarzyszeń i Związków przy Guberni Piotrkowskiej 5. listopada 1910 roku (według kalendarza gregoriańskiego 18. listopada). Procedurę rejestracji zakończono wpisaniem TMRF do rejestru stowarzyszeń 12. listopada 1910 roku (według kalendarza gregoriańskiego 25. listopada) pod numerem 395.

Tak oto formalnie, w listopadzie 1910 roku powstał Widzew Łódź. Wśród jego założycieli były takie osoby jak Edward Duszek, Karol Krauss, Konstanty Wejman i Robert Adam. Legalizacja działalności TMRF była dla nich zielonym światłem do jeszcze większej aktywności. Bo już w grudniu 1910 roku odbyło się pierwsze walne zebranie TMRF Widzew. Historycznym, pierwszym prezesem klubu został Emil Putti, a podczas obrad uchwalono między innymi, że do Towarzystwa mogły przynależeć osoby "pełnoletnie bez różnicy płci", a członków TMRF podzielono jedynie na "rzeczywistych, honorowych i popierających".

Był już klub, były jego władze i członkowie, więc można było rozpocząć aktywną działalność sportową. Już w następnym roku (1911) piłkarze TMRF Widzew wystartowali w mistrzostwach Łodzi i brali w nich udział aż do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku. O ich rywalizacji z ówczesnymi derbowymi rywalami opowiemy w jednym z kolejnych jubileuszowych tekstów dotyczących 110-letniej historii Widzewa.

***

W ramach obchodów jubileuszu 110-lecia Widzewa miesiąc listopad dedykujemy najstarszemu pokoleniu widzewiaków, którzy założyli TMRF Widzew w 1910 roku, brali czynny udział w walkach o niepodległość Polski, a następnie po 1918 roku reaktywowali klub jako Robotnicze Towarzystwo Sportowe i aktywnie działali w okresie II Rzeczypospolitej. Najdawniejszą historię klubu będziemy przybliżać w tekstach na oficjalnej stronie klubu, na antenie radia Widzew.FM oraz w materiale przygotowanym przez WidzewTV.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Warta Poznań - Widzew Łódź 22.01.2021

Warta Poznań - Widzew Łódź 22.01.2021

Tabela rozgrywek

8 Miedź Legnica 23
9 Korona Kielce 21
10 Puszcza Niepołomice 20
11 Widzew Łódź 19
12 Stomil Olsztyn 19
13 Chrobry Głogów 18
14 GKS Bełchatów 14
Pełna tabela