Aktualności

Władysław Żmuda: Ta drużyna zasługuje, by grać wyżej

Jednym z gości Marcina Tarocińskiego w środowym "Widzewskim Poranku” na antenie Widzew.FM był Władysław Żmuda, legendarny trener klubu z al. Piłsudskiego 138.

Szkoleniowiec, który jako piłkarz biegał najczęściej na boku obrony, przybliżył nam historię tego, jak rozpoczęła się jego przygoda trenerska. Co ciekawe, pierwsze kroki na trudnej drodze szkoleniowej stawiał w zespole najbliższego rywala Widzewa, czyli GKS-ie Katowice. - Rozpocząłem u nich pracę, gdy mieli duży kryzys. Prezes dał mi 2 lata na odbudowę klubu. Pierwszy rok był dla nas dobry, ponieważ zajęliśmy w rundzie jesiennej trzecie miejsce, jednak potem Solidarność wkroczyła do kopalń i wszyscy zostaliśmy zwolnieni.  Po czasie pojawiła się propozycja, bym podjął się pracy w Widzewie. Rozstaliśmy się w przyjaznej atmosferze, a ja zostawiłem drużynę, która była gotowa, by walczyć o miejsce w ekstraklasie - mówił trener związany przez wiele lat z Górnym Śląskiem.

Żmuda odniósł się do obecnej sytuacji obu drużyn, które walczą o awans do pierwszej ligi. - Widzew, jak i GKS, są w takiej sytuacji, że muszą osiągnąć sukces, by zaistnieć w piłce. Niedzielny mecz będzie poniekąd sprawdzianem tego, która drużyna wykorzysta szansę na awans. Ten mecz będzie decydujący, a Widzew nie ma prawa go przegrać, ponieważ nawet remis daje jakieś szanse. Ta drużyna zasługuje, żeby grać wyżej, a bardzo istotne jest to, że ma bardzo zaufanych i wierzących kibiców.

Zdaniem zasłużonego trenera w pobudzaniu zawodników do gry bardzo ważne jest napięcie emocjonalne, ponieważ nawet gdy drużyna wygrywa, nie może osiąść na laurach. Cały czas musi walczyć. - W piłce nożnej jest tak, że nawet gdy się prowadzi, wynik zawsze może się zmienić. Drużyna musi cały czas dążyć do wygranej. Trzeba wyzwalać w zawodnikach dodatkowe emocje, ponieważ te aspekty są bardzo ważne. Istotnym elementem jest również, by trener był aktywny przy linii, by pobudzał piłkarzy w grze - ocenił trener-senior, który doprowadził Widzew do mistrzostwa Polski i półfinału Pucharu Europy.

Na koniec były szkoleniowiec dał parę wskazówek drużynie na temat tego, co muszą zrobić, by pokonać przeciwników. - Pierwszy warunek to nie bać się i dążyć do wyznaczonego przez siebie celu. Zawodnicy muszą wierzyć, że mogą stwarzać sobie dobre sytuacje. Drugi warunek to dobry kontakt z trenerem w czasie meczu - podsumował 81-latek.

Całą rozmowę z Władysławem Żmudą można wysłuchać na stronie widzew.com w powtórce porannej audycji o godzinie 20:00 oraz za pośrednictwem widzewskiej aplikacji w telefonie.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Resovia Rzeszów - Widzew Łódź 09.05.2021

Resovia Rzeszów - Widzew Łódź 09.05.2021

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 43
8 Odra Opole 42
9 Sandecja Nowy Sącz 40
10 Widzew Łódź 40
11 Chrobry Głogów 39
12 Korona Kielce 35
13 Puszcza Niepołomice 34
Pełna tabela