Aktualności

Władysław Puchalski w Widzew.FM: Zarząd klubu ma bardzo trudne zadanie

Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Widzew Łódź SA był w piątek gościem porannej audycji w Widzew.FM.

Władysław Puchalski to osoba bardzo dobrze znana kibicom Widzewa, która w przeszłości znajdowała się już we władzach klubu. Teraz pomaga reaktywowanemu w 2015 roku klubowi, służąc swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem, a od 2019 roku zasiada również w radzie nadzorczej spółki kierującej klubem. - 2 lipca 2015 roku powstała Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź. Miałem w tym swój skromny udział, pomagając przy rejestracji i powstawaniu statutu stowarzyszenia. W 2017 roku, z powodu planu pozyskania przez SRTS inwestora, trzeba było zmienić formę działalności i powołać spółkę akcyjną. Ta z kolei wymusza pewien ład korporacyjny - przypomniał w rozmowie z Marcinem Tarocińskim najnowszą historię klubu wiceprzewodniczący rady nadzorczej Widzew Łódź SA.

- Widzew jest klubem społeczności, za którą odpowiedzialność czuje wiele osób, kibiców. Klub sportowy to jest w ogóle miejsce, w którym produkuje się emocje. Dlatego po tym, jak powstała spółka, jej zarząd i rada nadzorcza musiały znaleźć sposób, by zachować balans między czymś, co nazywam klubem widzewskiej społeczności, a niestety niezbędnym ładem korporacyjnym. Każdy z organów klubu musi wykonywać obowiązki nałożone przez kodeks spółek handlowych i statut spółki Widzew Łódź SA - objaśnił zasady funkcjonowania klubu Puchalski. - Rada nadzorcza rozlicza się przed właścicielem, bo to właściciel ją mianował po to, by być spokojnym, że wszystko w klubie jest w porządku - dodał.

- Członkiem rady nadzorczej, pełniącej w klubie funkcje przede wszystkim kontrolne, zostałem w czerwcu 2019 roku. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że rada nadzorcza nie może wydawać zarządowi żadnych wiążących poleceń, natomiast ma obowiązek oceny działalności, zgodności ze sprawozdaniem, sposobu gospodarowania zasobami. I to właśnie czynimy. Zarząd ma tu bardzo trudne zadanie polegające na umiejętnym zarządzaniu emocjami, a z drugiej strony musi wypełniać obowiązki związane z tym wspomnianym ładem korporacyjnym - podkreślił gość "Widzewskiego poranka".

Pełnienie nadzoru to zadanie bardzo wymagające, dlatego rada nadzorcza mocno angażuje się, w ramach swoich kompetencji, w pracę klubu, zwłaszcza w trudnych okolicznościach, takich jak epidemia koronawirusa. - Spotykamy się bardzo często, szczególnie ostatnio, w dobie pandemii. Obecna sytuacja wymusiła dużo częstsze kontakty zarówno wewnątrz samej rady, jak i na linii rada - zarząd, zwłaszcza w kontekście wdrażania programu oszczędnościowego, nad którym pracował zarząd, a który my konsultowaliśmy. Myślę, że wypracowaliśmy fajne standardy, które pomogły przejść klubowi przez trudny okres, z którego już, mam nadzieję, wychodzimy - zaznaczył Puchalski.

- Nasza współpraca zawsze jest sztuką kompromisu. Zarząd ma postawione przez właściciela i radę cele. Należy do nich awans sportowy, ale nie można zapominać o stabilizacji i płynności finansowej, z którą wiele klubów w Polsce ma kłopoty. Rolą rady nadzorczej jest dopilnowanie realizacji tych dwóch w teorii sprzecznych ze sobą celów, czyli wyniku, który kosztuje i stabilizacji finansowej. Widzę zresztą, że zarząd coraz lepiej radzi sobie z zachowywaniem tego niezbędnego balansu - chwalił na antenie Widzew.FM poczynania władz klubu, podkreślając również bardzo dobrą współpracę zarządu z radą nadzorczą.

Całą rozmowę z Władysławem Puchalskim odsłuchać będzie można w weekendowym paśmie powtórkowym radia Widzew.FM oraz w archiwum audycji w aplikacji mobilnej Widzew Łódź.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

AMP Futbol Ekstraklasa Łódź - 25.10.2020

AMP Futbol Ekstraklasa Łódź - 25.10.2020

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 13
8 Radomiak Radom 13
9 Puszcza Niepołomice 11
10 Widzew Łódź 11
11 Stomil Olsztyn 10
12 Korona Kielce 9
13 Chrobry Głogów 9
Pełna tabela