Aktualności

Wierni - poznaj dzieje Widzewa Łódź w trakcie okupacji

Nowa książka autorstwa Piotra Sowińskiego jest już dostępna w sklepach. Tym razem czytelników czeka podróż do mrocznego okresu II Wojny Światowej, kiedy piłkarze Widzewa Łódź organizowali tajne rozgrywki sportowe.

Akcja dzieła autora takich książek jak "Mecz o życie" i "Najniższy krąg piekła" rozgrywa się latem 1942 roku.  Trzecia Rzesza jest u szczytu potęgi. We wcielonej do Niemiec Łodzi, przez hitlerowców przemianowanej na Litzmannstadt, panuje okrutny, wszechogarniający terror. Prawa Polaków są skrajnie ograniczone, a resztki wolności, sprawiedliwości i człowieczeństwa brutalnie deptane przez zbrodnicze zapędy najeźdźców. Strzępów nadziei trzyma się garstka straceńców próbująca walczyć z nazistowską machiną śmierci. Kto mówi prawdę, kto gra na dwa fronty, kto dał się sprzedać, a kto pozostał wierny? I jaka jest cena wierności?

"Wierni" Piotra Sowińskiego to opowieść o trudnych wyborach moralnych w skrajnie niemoralnych czasach. Bohater, komisarz policji, prowadzi śledztwo związane z serią wyłudzeń. Jako pół Polak, pół Niemiec próbuje odnaleźć swe miejsce w nowej rzeczywistości. Podążając tropem intrygi, wkracza w świat łódzkiej konspiracji, by odkrywać tajemnice niezwykle odważnych działań wymierzonych w Trzecią Rzeszę. Powieść garściami czerpie z prawdziwych wydarzeń, ukazując heroiczną walkę łódzkiego podziemia w ramach Akcji "N" i niebezpośrednie, ale bardzo kreatywne i ryzykowne metody walki z okupantem. Tłem dla opowieści są rozgrywki podziemnego Widzewa, rekordzisty w ilości rozegranych meczów w konspiracyjnej lidze piłkarskiej - walka o godność miała i takie oblicze.

O swojej nowej książce Piotr Sowiński opowiadał na antenie radia Widzew.FM w trakcie wtorkowego "Widzewskiego Poranka". - Warto zauważyć, że postawa piłkarzy czy działaczy była logicznym następstwem kultury klubu, która obowiązywała w okresie międzywojennym. Widzew nie był nastawiony na sukces, priorytetem było kształtowanie postaw obywatelskich. Logistycznie rozplanowanie meczów w trakcie wojny było bardzo trudne. Musimy pamiętać, że Łódź była włączona do III Rzeszy, a mimo tego dała się poznać jako miejsce, gdzie organizowanie wydarzeń sportowych świetnie funkcjonowało - mówił Sowiński, wprowadzając słuchaczy radia w klimat "Wiernych".

Piłkarze Robotniczego Towarzystwa Sportowego w okresie II Wojny Światowej byli rekordzistami pod względem liczby spotkań rozegranych wbrew niemieckim restrykcjom. Łodzianie wzięli udział w 47 konspiracyjnych meczach. - W 110-letniej historii Widzewa jest wiele pięknych wspomnień i wątków, które warto wykorzystać od strony literackiej. Tyle lat pasji to walka, a zarazem pokonywanie trudności. Warto podkreślić, że w tym ciężkim czasie Widzew rozgrywał mecze, nie biorąc pod uwagę co może stać się dnia następnego. Oni żyli piłką, to było prawdziwe zamiłowanie do tego sportu - mówił Sowiński w rozmowie z Jakubem Dyktyńskim na antenie radia Widzew.FM.

Cała audycja z udziałem autora nowej książki "Wierni" dostępna jest w archiwum klubowej aplikacji mobilnej. Zachęcamy do słuchania oraz do zakupu książki opowiadającej o losach Widzewa w trakcie niemieckiej okupacji. Dzieło dostępne jest już w stacjonarnym sklepie Widzewa Łódź, a także w sklepie internetowym. Ciekawym uzupełnieniem tematu dla fanów tematyki drugowojennej oraz sportowej będzie artykuł "Widzewiacy mistrzami konspiracji" (KLIKNIJ TUTAJ), opublikowany na stronie oficjalnej w ramach obchodów 110-lecia klubu.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Orzeł Parzęczew 02.05.2021

Widzew Łódź - Orzeł Parzęczew 02.05.2021

Tabela rozgrywek

4 Górnik Łęczna 48
5 ŁKS Łódź 47
6 Arka Gdynia 46
7 Widzew Łódź 40
8 Miedź Legnica 40
9 Odra Opole 39
10 Sandecja Nowy Sącz 37
Pełna tabela