Aktualności

Widzew z klubowym rekordem sprzedaży karnetów

Geneza rekordu, czyli krótka historia o tym, jak Widzew udowadnia swoją wielkość.

Już ponad 5500 karnetów na wiosenne mecze na nowym stadionie nabyli kibice Widzewa i jest to nowy klubowy rekord sprzedaży. Kiedy ustanawiany był poprzedni, Widzew był chwilę po znakomitym sezonie, w którym awansował z I ligi do ekstraklasy z przewagą 16 punktów nad Górnikiem Zabrze, a postrachem rywali był atak Marcin Robak – Darvydas Šernas. Włodarze klubu zapowiadali Wielki Widzew i snuli plany rychłych występów w europejskich pucharach. Chociaż obecnie nasz klub występuje w trzeciej lidze, a na wiosnę będzie musiał odrobić 12 punktów, w celu uzyskania kolejnego z upragnionych awansów, to właśnie teraz wsparcie, jakie uzyskał od swoich kibiców, jest jeszcze bardziej cenne.

Kluby sportowe, próbując zapełnić swoje nowe obiekty, stoją przed trudną decyzją, jaką drogę wybrać. Część z nich wybiera trochę łatwiejszą - bardzo tanich biletów oraz wielu rozdanych wejściówek, wierząc, że duża liczba kibiców na trybunach przyciągnie do klubu sponsorów, reklamodawców i… kolejnych fanów. Widzew postanowił pójść inną ścieżką. Już od czasów gry na tymczasowym dla siebie stadionie – obiekcie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, w IV lidze utrzymywał dość wysoką, jak na ten poziom rozgrywek, cenę biletu normalnego - 20 zł. Klub od samego początku swojej odbudowy starał się prowadzić z kibicami otwartą politykę komunikacyjną, mówiąc wprost o tym, że ich wkład finansowy jest dla Widzewa bardzo ważny. Teraz, gdy na klubowym liczniku karnetów przekroczono liczbę 5500, a średnia cena karnetu (wliczając karnety ulgowe i zniżki) osiąga kwotę około 140 zł (za rundę) można śmiało powiedzieć, że była to dobra droga.

Oferta karnetowa na nowy stadion Widzewa powstawała tak we współpracy ze „zwykłymi” kibicami (w formie elektronicznej ankiety), jak i w konsultacji ze stowarzyszeniami kibiców. Na samym początku ustalono kilka priorytetów. Wśród nich znalazły się: wysokie zniżki dla rodzin, seniorów i dzieci, prawo pierwszeństwa wyboru miejsca dla osób, które posiadały karnet na czwartoligowy sezon oraz pakiet korzyści dla osób, które karnet nabędą jeszcze w 2016 roku. Specjalną ofertę otrzymały również fankluby Widzewa, których w całej Polsce działa kilkadziesiąt. Ogłoszenie polityki karnetowej klubu nastąpiło 7 listopada - jeszcze w trakcie trwania rundy jesiennej rozgrywek. Pomimo tego, że końcówka rundy sportowo nie należała do udanych, magia nowego stadionu oraz dotarcie do szerokiego grona kibiców Widzewa od początku napędzały sprzedaż karnetów. Nie bez znaczenia był fakt, że Widzew w pierwszym roku swojej odbudowy położył bardzo duży nacisk na budowanie sprawnych kanałów komunikacji z kibicami. Na palcach jednej ręki można policzyć mecze Widzewa w czwartej lidze, na które sprzedaż biletów była prowadzona w kasie stadionu. Zdecydowana większość wejściówek była sprzedana już na kilka dni przed każdym meczem przez klubowy system biletowy, który już teraz jest kopalnią wiedzy o kibicach Widzewa Łódź. Klub bardzo dba o swoją stronę internetową, która pod koniec sezonu zmieniła nazwę z początkowej laczynaswidzew.pl na widzew.com. Statystyki, jakie notuje oficjalna witryna klubowa, starająca się odchodzić od ram tradycyjnej tuby informacyjno-promocyjnej, są porównywalne do tych, jakie ostatnio Widzew osiągał właśnie po awansie do Ekstraklasy w roku 2010. W trakcie ubiegłego sezonu udało się doprowadzić do odzyskania przez Widzew profilu klubowego na Facebooku, na którym Widzew zgromadził już ponad 116 tysięcy fanów.

Od początku 2016 roku Widzew realizuje również unikalny w skali kraju projekt transmisji internetowych, tak z meczów domowych, jak i wyjazdowych, będący elementem klubowej telewizji WidzewTV. Chociaż transmisje z meczów Widzewa są odpłatne, to realizowane w ten sposób materiały docierają ostatecznie do setek tysięcy kibiców, dzięki czemu nawet w niskiej lidze kibice mogą być ze swoim klubem na bieżąco.

Zadbanie o własne kanały komunikacji spowodowało, że klubowi jest teraz stosunkowo łatwo dotrzeć do swoich kibiców i prowadzić z nimi dwustronną komunikację. Chociaż nie zawsze funkcjonowała ona idealnie, to Zarząd klubu pokazał, że potrafi uczyć się na błędach i szybko reaguje na pojawiające się problemy.

Oczywiście, przy rozważaniu sukcesu sprzedażowego nie do przecenienia jest fakt, że na wiosnę Widzew powraca pod swój tradycyjny adres – Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 138, a tam na nowy i, co równie ważne, wybudowany zgodnie z harmonogramem obiekt. Nowy stadion Widzewa, w pełni zadaszony, ze świetną, nawiązującą do fabrycznej Łodzi trybuną główną może pomieścić ponad 18 tysięcy widzów i dla wszystkich jest naocznym dowodem na to, że Widzew się podnosi.

Do końca okresu sprzedaży karnetów zostało jeszcze 2,5 miesiąca. Jaki potencjał na wyśrubowanie wyniku sprzedaży karnetów posiada Widzew? Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo licznik karnetów po Nowym Roku będzie już rósł trochę wolniej. Widzew pod względem ilości sprzedanych karnetów już teraz zalicza się do krajowej czołówki. Przeskoczenie kolejnych pozycji rankingu, jak choćby 7100 karnetów sprzedanych przez Lech Poznań w sezonie 2015/2016, czy też 8100 karnetów sprzedanych w tym samym sezonie przez Jagiellonię Białystok jest celem będącym na wyciągnięcie ręki. Warto w tym miejscu zauważyć, że najtańszy karnet normalny na rundę jesienną w Białymstoku kosztuje jedynie 60 zł, stanowiąc dowód tego, że kluby stoją zawsze przed wyborem dwóch dróg.

Aktualny Mistrz Polski – Legia Warszawa - w obecnym sezonie sprzedał około 11 tysięcy karnetów, z czego 3500 już po faktycznym awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzów. 

Idący podobną drogą jak Widzew, włoski klub Parma Calcio, który jest odbudowywany od włoskiej Serie D, w swoim pierwszym sezonie sprzedał około 9000 karnetów. Był to wynik szeroko komentowany we włoskich mediach. Kibice Widzewa niejednokrotnie pokazali, że można na nich liczyć. Pierwszy raz od dawna klub również robi wszystko, aby ten potencjał jak najlepiej wykorzystać. Po pierwszych dwóch miesiącach sprzedaży pobicie każdego z wymienionych powyżej wyników nie wydaje się dla Widzewa niemożliwe. Mobilizacja w widzewskim środowisku jest bardzo duża, a kibice na wiele sposobów starają się przypominać innym, że karnet na Widzew mieć po prostu trzeba. 

Przed naszym klubem wiele wyzwań. Zapewnienie kibicom przychodzącym na nowy stadion takiej rozrywki, aby chętnie tam wracali na kolejne mecze i sezony wydaje się kluczowe dla przyszłości Widzewa. Wielką rolę do odegrania mają tutaj tak piłkarze, jak i cały dział sportowy, osoby odpowiedzialne za organizację dnia meczowego ale i ponownie kibice. Jeżeli ten cel zostanie osiągnięty, to powrót Widzewa na szczyt pozostanie już tylko kwestią czasu. 


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Elana Toruń 01.07.2020 cz. II

Widzew Łódź - Elana Toruń 01.07.2020 cz. II

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 55
2 Górnik Łęczna 55
3 GKS Katowice 51
4 Olimpia Elbląg 47
5 Resovia 46
6 Bytovia Bytów 44
7 Górnik Polkowice 43
Pełna tabela