Aktualności

Sztandar Widzewa wrócił do Serca Łodzi

Historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew Łódź po ponad roku skrupulatnej renowacji trafił z powrotem do siedziby klubu.

Sztandar został ufundowany w 1970 roku, na 60. rocznicę powstania Widzewa, kiedy zastąpił poprzedni wysłużony proporzec. Jego fundatorem były Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego "1 Maja", mieszczące się w historycznych murach Widzewskiej Manufaktury przy ulicy Piłsudskiego 135.  Przez prawie 50 lat sztandar służył widzewskiej społeczności w trakcie wielu uroczystości, ale w ostatnim czasie jego stan nie pozwalał na użytkowanie i wymagał błyskawicznej interwencji specjalistów. Warto podkreślić, że przez długi okres sztandar klubu znajdował się pod opieką Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź, a także stowarzyszenia MUKS Widzew Łódź, dzięki którym udało się uchronić cenny zabytek przed degradacją.

Przy okazji 110-lecia klubu władze Stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych zdecydowały się na przekazanie sztandaru do Centralnego Muzeum Włókiennictwa i pokrycie kosztów jego renowacji, co nastąpiło w grudniu 2019 roku. Specjaliści z Pracowni Konserwacji CMW ocenili na miejscu stan poszczególnych elementów sztandaru i podjęli się zadania żmudnych prac renowacyjnych, które ostatecznie trwały 12 miesięcy. - Biała Fabryka Ludwika Geyera, w której znajduje się nasze muzeum, to jedno z najważniejszych miejsc na fabrykanckiej mapie Łodzi. Współpracujemy z Widzewem już od dłuższego czasu, a w murach naszej instytucji odbyła się swego czasu prezentacja pierwszej drużyny i cieszymy się z zaufania klubu, który przekazał nam sztandar. Po roku ciężkiej pracy mamy nadzieję, że będzie cieszył oko pasjonatów futbolu - mówiła Magdalena Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Największy problem w trakcie procesu renowacji stanowiło przeniesienie zabytkowych elementów na nowe płótna, które zastąpiły stare. Dotychczasowe sukna w kolorze beżu i czerwieni znajdowały się w stanie niepozwalającym nawet na ekspozycję w gablocie, a wystawianie go przez lata w trudnych warunkach atmosferycznych miało negatywny wpływ na klej wzmacniający poszczególne hafty, które, jak ocenili pracownicy CMW, są wyjątkowo ciężkie i wykonane niestosowanymi już metodami. Przez kolejne miesiące pracy renowatorce udało się przenieść ponad 120 elementów na nową powierzchnię wierną oryginałowi, a przy pracy wykorzystano nie tylko zdobycze nowoczesnej techniki, ale także tradycyjne narzędzia, takie jak krosno. - Dużo pracy kosztowało nas oczyszczenie sztandaru, który został w trakcie renowacji rozłożony na dwie części. Kolejne wyzwanie stanowiło odtworzenie plecionki, ponieważ ta była wszywana techniką nie do odtworzenia ręcznie. Można dodać, że sztandar Widzewa Łódź poprzez bogactwo detalu i wykonania jest również wyjątkowo ciężki względem innych tego typu chorągwi - przyznała Monika Krejczy, starszy renowator w Pracowni Konserwacji CMW, odpowiedzialna za odnowienie historycznego proporca RTS-u.

Warto podkreślić, że wyzwanie dla pracowników CMW stanowiło pozyskanie materiałów niezbędnych do uzupełnienia braków na  detalach sztandaru, takich jak czerwony bajorek, którym jest wyłożony orzeł po czerwonej stronie. Powlekane metalową, złotą nitką frędzle zostały ściągnięte od producenta z Wielkiej Brytanii, jednego z ostatnich w Europie, funkcjonującego na rynku od 1860 roku. - Ciężko zliczyć godziny spędzone przy pracy nad sztandarem, ale mogę śmiało powiedzieć, że doprowadzenie go do obecnego stanu zajęło dokładnie rok żmudnej pracy. Ze względu na pandemię oraz inne zobowiązania pracowników muzeum musiałam pracować w pojedynkę, ale tym większą dumę czuję z ostatecznego efektu - mówiła Monika Krejczy.

Odnowiony sztandar klubu, który po latach ponownie może pięknie mienić się barwami krwistej czerwieni i kości słoniowej, po odebraniu go z CMW trafił 5 stycznia na stadion przy al. Piłsudskiego 138. W przyszłości ma zostać uroczyście przekazany przez Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego na ręce przedstawicieli stowarzyszenia RTS Widzew Łódź w trakcie jednego z domowych spotkań w wypełnionym kibicami "Sercu Łodzi" . Następnie sztandar trafi do Muzeum Widzewa, gdzie będzie elementem ekspozycji. Warto podkreślić, że jego rolę przejmie nowy sztandar, który będzie służył w trakcie wszelkich uroczystości i gal przez kolejne lata.

Z tego miejsca klub pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym, dzięki którym dziś możemy cieszyć się z odnowionego, historycznego sztandaru RTS-u Widzewa Łódź, czyli: Stowarzyszeniu Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego z obecnym prezesem Wiesławem Wragą i śp. Markiem Piętą na czele, a także prezesowi MUKS-u Widzewa Łódź Ryszardowi Andrzejczakowi. Nie można zapomnieć o roli Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź, prezesa Piotra Pietrasika i skarbnika Dawida Lambrechta, który został oddelegowany do nadzorowania procesu renowacji.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Trening 01.03.2021

Trening 01.03.2021

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 27
8 Odra Opole 24
9 Puszcza Niepołomice 23
10 Widzew Łódź 23
11 Chrobry Głogów 22
12 Korona Kielce 21
13 Stomil Olsztyn 20
Pełna tabela