Aktualności

Ponad 50 lat z derbowymi epizodami

Zdaniem wielu kibiców prawdziwa derbowa rywalizacja między drużynami Widzewa i ŁKS-u rozpoczęła się dopiero w 1975 roku, gdy oba zespoły zaczęły regularnie spotykać się na szczeblu ekstraklasy.

Trudno nie dziwić się takiej opinii części kibiców, gdy spojrzy się na wcześniejszą historię bezpośrednich spotkań obu drużyn. Na jej samym początku kluby spotykały się regularnie w mistrzostwach Łodzi, ale derbowe spotkania widzewiaków z ełkaesiakami zakończyły się raptem po czterech sezonach z powodu wybuchu I wojny światowej, o czym można przeczytać w tekście przedstawiającym tamten okres piłkarskiej rywalizacji w Łodzi.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku szybko do aktywności wróciły też kluby sportowe i już na początku lat 20. ruszyła rywalizacja w lokalnych rozgrywkach oraz o mistrzostwo Polski. W 1922 roku w łódzkiej Klasie C wystartował reaktywowany Widzew, który okazał się najlepszy i awansował do Klasy B. Przez trzy kolejne kolejne lata widzewiacy grali w tej lidze, w której nie było ŁKS-u.

Widzew rozegrał w tym czasie tylko kilka meczów towarzyskich z tym rywalem, i to przeważnie z drugim zespołem. Dopiero w 1926 roku doszło do trzech meczów z ŁKS-em w oficjalnych rozgrywkach. Najpierw w lokalnych eliminacjach Pucharu PZPN Widzew (na zdjęciu tytułowym drużyna RTS po jednym z meczów w tamtym roku) uległ derbowym rywalom 0:3. Potem oba zespoły spotkały się w Klasie A, której mistrz zyskiwał prawo występów w rozgrywkach centralnych o mistrzostwo Polski.

Łódzkim czempionem nie został wtedy ani Widzew, ani ŁKS, tylko nieistniejący już Klub Turystów. Za to w derbowych meczach widzewiaków i ełkaesiaków górą byli ci drudzy, wygrywając 5:2 i 7:1. Jak się okazało, były to pierwsze i zarazem ostatnie oficjalne mecze obu drużyn w okresie II Rzeczpospolitej. Przez kolejne lata aż do 1939 roku ŁKS grał w w wyższych ligach i oba kluby rozgrywały między sobą tylko towarzyskie spotkania.

Do ligowej rywalizacji powróciły dopiero w drugiej połowie lat 40. Najpierw Widzew i ŁKS spotkały się w rozgrywkach łódzkiej ligi okręgowej w sezonie 1945-1946, ale już dwa lata później zmierzyły się ze sobą w pierwszym po II wojnie światowej sezonie rozgrywek ekstraklasy. Do premierowych derbów z udziałem obu klubów w najwyższej lidze doszło 3 czerwca 1948 roku na stadionie ŁKS-u. Formalnym gospodarzem spotkania był Widzew, który jednak zdecydowanie uległ rywalom 2:6. Oba gole dla RTS strzelił wtedy Bolesław Fornalczyk, a mecz oglądało 7 tysięcy kibiców.

W rozegranym 9 września 1948 r. rewanżu ponownie górą był ŁKS (6:1), choć to widzewiacy prowadzili od 4. minuty po golu Mariana Okupińskiego. Tym razem ligowe derby Łodzi obejrzało 10 tysięcy widzów. Na koniec sezonu Widzew pożegnał się z ekstraklasą, a łódzcy kibice z piłkarskimi derbami w ekstraklasie aż na 27 lat. Obie drużyny do bezpośredniej rywalizacji w oficjalnych meczach wróciły dopiero w 1975 roku, gdy widzewiacy pod wodzą trenera Leszka Jezierskiego awansowali do krajowej elity na o wiele dłużej niż ich poprzednicy z 1948 roku.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

AMP FUTBOL EKSTRAKLASA ŁÓDŹ - 24.10.2020 - CZ. II

AMP FUTBOL EKSTRAKLASA ŁÓDŹ - 24.10.2020 - CZ. II

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 13
8 Radomiak Radom 13
9 Puszcza Niepołomice 11
10 Widzew Łódź 11
11 Stomil Olsztyn 10
12 Korona Kielce 9
13 Chrobry Głogów 9
Pełna tabela