Aktualności

Polski Związek Piłkarzy przeciwko agresji i nietolerancji

Piłkarze Widzewa i ŁKS-u spotykają się z wychowankami łódzkich domów dziecka.

Łączy Nas Sport - Piłka Nożna Bez Granic

Polski Związek Piłkarzy (PZP) zainicjował w Łodzi nowy projekt: "Łączy Nas Sport - Piłka Nożna Bez Granic". Nadrzędnym celem pilotażowego przedsięwzięcia jest edukacja podopiecznych łódzkich domów dziecka w zakresie walki z uprzedzeniami, agresją, nietolerancją oraz rasizmem. W projekcie aktywnie uczestniczą piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego oraz Widzewa Łódź, którzy podczas wizyt w domach dziecka, przekazują podopiecznym pozytywne wartości płynące z futbolu.

Inauguracja projektu miała miejsce podczas meczu reprezentacji młodzieżowych Polski i Finlandii, który odbył się 6 października w Łodzi. Dzięki uprzejmości PZPN, mecz na żywo obejrzało 150 dzieci z domów dziecka. Wkrótce potem piłkarze zaczęli odwiedzać dzieci w poszczególnych placówkach.

Spotkania już się rozpoczęły, a do końca listopada odbędzie się ich kilkanaście. W każdym z nich czynny udział biorą zawodnicy obu drużyn oraz przedstawiciele Polskiego Związku Piłkarzy. Niezwykle istotna jest także obecność byłego piłkarza ŁKS-u i Widzewa, a dziś wiceprezesa Polskiego Związku Piłkarzy, Andrzeja Grębosza. Spaja on symbolicznie oba środowiska i z własnej perspektywy przedstawia najmłodszym najcenniejsze wartości, takie jak szacunek, konsekwencja i samodoskonalenie. Wszyscy goście podkreślają, że zarówno w sporcie, jak i „życiu codziennym” nie ma miejsca na agresję, rasizm, ani jakiekolwiek podziały. Piłkarze przekazują także dzieciom jak ważna w ich życiu jest codzienna praca i edukacja.

Poza częścią dydaktyczną, spotkania obfitują w dużo atrakcji. Podopieczni domów dziecka mogą swobodnie porozmawiać i spędzić trochę czasu ze swoimi idolami, a piłkarze odwdzięczają się za miłe przyjęcie autografami i upominkami dla dzieci.

Początek projektu, a zwłaszcza aktywność i uśmiechy dzieci i młodzieży zwiastują, że całość zmierza w dobrym kierunku, natomiast współpraca zawodników ŁKS-u i Widzewa pokazuje, że boiskowi rywale mogą z powodzeniem jednoczyć się w szczytnym, wspólnym celu.

W planach, oprócz kontynuacji cyklu spotkań, jest także impreza mikołajkowa dla dzieci wraz z towarzyszącymi jej atrakcjami oraz wspólne oglądanie dwóch spotkań inaugurujących piłkarską wiosnę w Łodzi w 2. i w 3. Lidze. W planach jest także stworzenie kilku miejsc dla dzieci biorących udział w projekcie w piłkarskich akademiach łódzkich klubów.

Partnerami projektu Polskiego Związku Piłkarzy "Łączy Nas Sport - Piłka Nożna Bez Granic" są Widzew Łódź, Łódzki Klub Sportowy, PZPN, IPA Polska, Aquapark Fala, Kino BODO i Jupi Park. Ponadto, projekt otrzymał patronat honorowy Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej i Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.

W kolejnych latach PZP planuje poszerzyć projekt o kolejne polskie miasta, w których wyraźnie widać waśnie pomiędzy kibicami rywalizujących zespołów piłkarskich.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Wizyta w SP 6 w Tomaszowie Mazowieckim

Wizyta w SP 6 w Tomaszowie Mazowieckim

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 43
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 40
4 Resovia 38
5 Olimpia Elbląg 32
6 Stal Rzeszów 30
7 Bytovia Bytów 29
Pełna tabela