Aktualności

Wracają derby Łodzi - po ponad czterech latach!

Na niedzielny mecz czeka od lat cała piłkarska Łódź. Wtedy to Widzew oraz ŁKS stoczą ze sobą bój już po raz 63.!

Historia starć obu zespołów jest bogata i obfituje w radosne momenty zarówno jednych, jak i drugich. Do pierwszych derbów między Widzewem Łódź oraz Łódzkim Klubem Sportowym doszło 3 czerwca 1948 (w premierowym sezonie czerwono-biało-czerwonych w ekstraklasie) na obiekcie przy al. Unii Lubelskiej, choć to piłkarze ze wschodniej strony miasta byli formalnie gospodarzem. Widzewiacy przegrali spotkanie 2:6 - obie bramki dla klubu założonego w 1910 roku strzelił Bolesław Fornalczyk, który wówczas w całym sezonie trafiał do siatki przeciwnika aż dziewięciokrotnie. W rewanżu zawodnicy z al. Piłsudskiego przegrali jeszcze wyżej, bo aż 1:6.

Na następne derby przyszło czekać łódzkim kibicom prawie 27 lat. Widzewiacy powrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1975 roku. 6 sierpnia odbyło się trzecie starcie w historii obu klubów i zarazem pierwsze, w którym triumfowali czerwono-biało-czerwoni. Wprawdzie spotkanie, które odbyło się ponownie na stadionie przy al. Unii Lubelskiej, zaczęło się dla czerwono-Widzewa najgorzej, jak mogło (w pierwszej minucie bramkę na 1:0 dla ŁKS strzelił Jan Mszyca), to jednak piłkarze z alei Piłsudskiego pokazali charakter i odwrócili losy meczu. Bohaterem tamtego spotkania był zdobywca obu goli dla gości w drugiej połowie, Tadeusz Błachno. Widzew wygrał 2:1. Jeszcze okazalej czerwono-biało-czerwoni wygrali w tym samym sezonie na wiosnę, nie dając przeciwnikowi żadnych szans, pokonując go 3:0. Były to pierwsze derby dla obecnego prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, który w tym meczu strzelił także jedną z bramek.

Przez następne lata oba łódzkie kluby rywalizowały ze sobą nieprzerwanie w każdym kolejnym sezonie. Taka sytuacja miała miejsce aż do 1990, kiedy to Widzew spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej.  Oznacza to, że piłkarze z alei Piłsudskiego oraz z al. Unii Lubelskiej rozegrali w tym czasie przeciwko sobie 30 ligowych spotkań - aż 14 z nich padły łupem Widzewa, w pięciu wygrywał ŁKS, natomiast pozostałe 11 nie przyniosły rozstrzygnięcia. Istnym utrapieniem dla rywali z zachodniej strony miasta był legendarny i wciąż nieodżałowany śp. Włodzimierz Smolarek, który przez sześć sezonów z rzędu (począwszy od 1979/1980) przynajmniej raz pokonywał bramkarza Łódzkiego Klubu Sportowego.

Lata dziewięćdziesiąte to kolejny piękny rozdział w historii starć obu rywali z miasta Włókniarzy. Biorąc pod uwagę także spotkanie z wiosny sezonu 1989/1990, górą w tej dekadzie również okazali się czerwono-biało-czerwoni, legitymując się w bataliach z ŁKS bilansem 8-6-4. W 1999 roku miała miejsce najwyższa wygrana Widzewa w derbach w historii. Piłkarze prowadzeni wówczas przez byłego piłkarza biało-czerwono-białych, który zdobywał również bramki w derbach dla drużyny z zachodniej strony miasta, Marka Dziubę, pokonali Łódzki Klub Sportowy aż 5:0. Ostatnie derby XX-wieku, które odbyły się 19 marca 2000 roku, również zakończyły się pomyślnie dla Widzewa. Do zwycięstwa poprowadził Robertas Poskus - autor jedynych dwóch bramek tego meczu.

Na pierwsze starcie między obiema łódzkimi drużynami w bieżącym wieku przyszło czekać aż cztery lata później. Widzew spadł do ówczesnej II ligi w sezonie 2003/2004, natomiast zespół z al. Unii Lubelskiej znajdował się na drugim poziomie rozgrywek już od sezonu 2000/2001. 5 listopada 2004 roku doszło więc do pierwszych w historii derbów na zapleczu ekstraklasy. Obie drużyny podzieliły się w tym spotkaniu punktami, a bramki w tym meczu zdobyli Rafał Pawlak i Jarosław Lato (dla Widzewa), a także Rafał Niżnik (dla ŁKS). Sześć lat później piłkarze prowadzeni wówczas przez trenera Pawła Janasa odnieśli przy al. Unii Lubelskiej najwyższe wyjazdowe zwycięstwo w historii, wygrywając aż 4:1. Do siatki gospodarzy strzelali wówczas: Darvydas Sernas, Mindaugas Panka, Dudu Paraiba oraz Marcin Robak. W XXI wieku bilans derbowy dla Widzewa jest również korzystny i wynosi 4-5-2.

Ostatnie starcie między łódzkimi zespołami miało miejsce 9 kwietnia 2012 roku w ekstraklasie - także na stadionie, na którym mecze domowe rozgrywa ŁKS. Żadna z drużyn nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść w tym spotkaniu. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a bramkę dla Widzewa w 50. minucie strzelił Marcin Kaczmarek. W niedzielę, po ponad czterech latach od ostatnich derbów, obie drużyny napiszą nowy rozdział swojej lokalnej rywalizacji. Kibiców Widzewa i ŁKS czekają bowiem pierwsze w historii derby na czwartym poziomie rozgrywkowym.

Bilans derbów: 62
Zwycięstwa Widzewa: 27
Remisy: 23
Zwycięstwa ŁKS: 12
Zwycięstwa Widzewa u siebie: 17*
Zwycięstwa Widzewa na wyjeździe: 10
Zwycięstwa ŁKS u siebie: 8
Zwycięstwa ŁKS na wyjeździe: 4
Liczba bramek zdobytych przez Widzew: 89
Liczba bramek zdobytych przez ŁKS: 62
Liczba bramek zdobytych przez Widzew u siebie: 50
Liczba bramek zdobytych przez Widzew na wyjeździe: 39
Liczba bramek zdobytych przez ŁKS u siebie: 39
Liczba bramek zdobytych przez ŁKS na wyjeźdze: 23
Najwięcej bramek dla Widzewa: Włodzimierz Smolarek (7 goli)
Najwięcej bramek dla ŁKS: Longin Janeczek (5 goli)
Najwięcej występów w derbach w barwach Widzewa: Tomasz Łapiński (15 meczów)
Najwięcej występów w derbach w barwach ŁKS: Marek Chojnacki (25 meczów)

* - wliczono spotkania, w których Widzew grał przy al. Unii Lubelskiej jako gospodarz


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Pogoń Grodzisk Mazowiecki 24.07.2021

Widzew Łódź - Pogoń Grodzisk Mazowiecki 24.07.2021

Tabela rozgrywek

6 Górnik Łęczna 56
7 Miedź Legnica 51
8 Odra Opole 49
9 Widzew Łódź 46
10 Sandecja Nowy Sącz 45
11 Chrobry Głogów 44
12 Korona Kielce 41
Pełna tabela