Aktualności

Pierwsza reaktywacja, czyli widzewiacy z TMRF tworzą RTS

Historia Widzewa jest nie tylko ciekawa i bogata w wiele pamiętnych wydarzeń, ale przy tym również skomplikowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o najwcześniejszych okres w dziejach klubu, który w tym roku właśnie w listopadzie obchodzi swoje 110. urodziny.

Tyczy się to szczególnie roku 1922, gdy byli działacze i sportowcy założonego w 1910 Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego Widzew zainicjowali akcję reaktywacji działalności tego klubu w nowej rzeczywistości po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

We wcześniejszych tekstach poświęconych założeniu TMRF Widzew i jego działalności przedstawiliśmy między innymi okoliczności w jakich w 1914 roku klubu zakończył swoją aktywność, co było spowodowane wybuchem I wojny światowej i udziałem wielu widzewiaków w walce na frontach tej wojny oraz później podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Jednak tamto pokolenie sportowców wywodzących się z dzielnicy Widzew i związanych z nią od urodzenia, po zakończeniu wielkiej wojny już w 1920 roku podjęło pierwszą próbę reaktywowania TMRF, ale pod dobrze znaną współczesnym kibicom nazwą RTS - Robotnicze Towarzystwo Sportowe. Wtedy ważniejsza była jednak walka w obronie Polski w wojnie z bolszewikami i sprawy nie dokończono.

Dopiero dwa lata później, w 1922 roku, osobom związanym z TMRF Widzew udało się dopiąć swego i powołali do życia Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew. Na początku działalności RTS powołano komitet organizacyjny liczący sześć osób, który miał zająć się m.in. przygotowaniem zgromadzenia założycielskiego RTS Widzew. W tym sześcioosobowym komitecie znalazło się aż pięciu byłych członków TMRF z 1910 roku.

Zdjęcie nr 2: Okładka jednej z pierwszych legitymacji RTS Widzew, z numerem 4

Główną postacią w tym gronie był bardzo zasłużony dla historii klubu Wacław Gapiński (były członek zarządu i skarbnik TMRF), a pomagali mu byli gimnastycy TMRF Widzew w osobach Jana Augustyniaka, Ludwika Rękowskiego, Antoniego Staneckiego i Józefa Wojtczaka. Co ważne, twórcy RTS przygotowali statut klubu oparty na treści statutu... TMRF.

O tych zawiłościach związanych z historią przedwojennego Widzewa pisał przy okazji 100-lecia klubu w 2010 roku Ryszard Bonisławski, ceniony znawca historii miasta Łodzi. Zwrócił on uwagę na inne uwarunkowania dotyczące zakładania klubu w okresie rosyjskiego zaboru, a inne w już niepodległej Polsce: "Statut klubu został zarejestrowany w 1910 roku. Klub mógł istnieć tylko pod nazwą TMRF, bowiem taka nazwa była dopuszczalna przez ówczesne władze. Trudno było w tamtych latach używać nazwy, w której znajdowało się na przykład słowo „robotniczy”. Osobiście bardzo często bywałem na Widzewie. Miałem tam rodzinę i klub traktowany był przez wszystkich bardzo poważnie. Dużo się o nim mówiło. Później zniknął już TMRF, a pojawił się RTS "Widzew". Każdy jednak wiedział, że jest to ten sam klub".

Tak oto widzewiacy wywodzący się z założonego w 1910 roku TMRF, 12 lat później reaktywowali klub, ale już pod nazwą RTS, która towarzyszy Widzewowi do dzisiaj.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

GKS Bełchatów - Widzew Łódź (U-17) 19.06.2021

GKS Bełchatów - Widzew Łódź (U-17) 19.06.2021

Tabela rozgrywek

6 Górnik Łęczna 56
7 Miedź Legnica 51
8 Odra Opole 49
9 Widzew Łódź 46
10 Sandecja Nowy Sącz 45
11 Chrobry Głogów 44
12 Korona Kielce 41
Pełna tabela