Aktualności

Owoce i warzywa bronią sportowców w walce z koronawirusem

Profilaktyka zdrowotna, reżim sanitarny, dystans społeczny - z koronawirusem walczyć można na różne sposoby, a z pomocą przyjść może również… zdrowe odżywianie.

W ostatnim czasie koronawirus z całą mocą zaatakował również Widzew. Mimo wielu środków ostrożnościowych, po długim czasie stawiania skutecznego oporu, ognisko infekcji zlokalizowane zostało również w pierwszej drużynie czerwono-biało-czerwonych. Na szczęście, dzięki podjęciu odpowiednich działań, stosowaniu się do zasad reżimu sanitarnego i skutecznej, trwającej od kilku miesięcy profilaktyce większość zakażonych piłkarzy przeszła koronawirusa bezobjawowo, a spora część drużyny, mimo kontaktu z zarażonymi, w ogólnie nie uległą zachorowaniu.

Nie bez znaczenia dla takiego stanu rzeczy było na pewno prowadzenie przez nich zdrowego, sportowego trybu życia, w tym odpowiednia, zbilansowana dieta. - Eksperci podkreślają, że duże spożycie świeżych warzyw i owoców ma związek ze zmniejszeniem ryzyka infekcji, zwłaszcza infekcji dróg oddechowych, u osób aktywnych fizycznie, w tym profesjonalnych sportowców. - wyjaśnia doktor Radosław Grabowski, klubowy lekarz Widzewa.

Dietetyka to coraz ważniejszy dział w świecie sportu. Jego znaczenie systematycznie rośnie, a wiele klubów i spora część profesjonalnych sportowców korzysta z wiedzy i doświadczenia ekspertów w tej dziedzinie. - Opierając się na danych naukowych z renomowanych czasopism medycznych, mogę stwierdzić, że odżywianie odgrywa istotną rolę w osiąganiu wysokiego poziomu sportowego - treningowego i meczowego. Pomaga też w utrzymaniu szeroko rozumianego zdrowia podczas całego sezonu - zaznacza szef sztabu medycznego czerwono-biało-czerwonych.

Narażone na coraz większe obciążenia treningowe organizmy sportowców muszą liczyć na wsparcie na każdym możliwym polu, również w zakresie tego, w jaki sposób są naturalnie zasilane. - Odżywanie sportowców to bardzo istotna kwestia, która wpływa zarówno na poziom sportowy zawodników jak również ich regenerację, co przekłada się na osiągane rezultaty sportowe. Należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj jedzenia, ale także jego ilość oraz czas spożywania - zaznacza Grabowski - Zgodnie z obecnymi standardami rekomendacji piłkarze powinni spożywać przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw na dzień, co najmniej 5 dni w tygodniu - dodaje.

Co ciekawe, zdrowe odżywianie ma przewagę nad modną wśród sportowców suplementacją, która przede wszystkim stanowić powinna uzupełnienie odpowiedniej diety, a nie jej podstawę. - Obecnie należy promować i podkreślać istotę podejścia do odżywiania u sportowców, określaną pojęciem „FOOD FIRST”, czyli najpierw jedzenie. Zwraca ona uwagę na to, że dużo ważniejsze niż suplementy diety jest odpowiednie odżywanie - zwraca uwagę nasz rozmówca.

Mając na uwadze znaczenie dla sportowców właściwej diety, której ważnym elementem są świeże owoce, Akademia Widzewa od początku 2020 roku współprace z Łódzkim Rynkiem Handlowym Zjazdowa SA. Partner klubowej kuźni talentów dostarcza młodym widzewiaków w każdym tygodniu kilkaset jabłek i bananów, które zawodnicy spożywają po treningach i meczach, otrzymując cenną dawkę witamin i mikroelementów w najlepiej przyswajalnej formie.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew II Łódź - Sokół Aleksandrów Łódzki 22.01.2022

Widzew II Łódź - Sokół Aleksandrów Łódzki 22.01.2022

Tabela rozgrywek

1 Miedź Legnica 44
2 Widzew Łódź 39
3 Korona Kielce 32
4 Podbeskidzie Bielsko-Biała 32
5 Sandecja Nowy Sącz 31
6 GKS Tychy 30
7 Chrobry Głogów 29
Pełna tabela