Aktualności

Młodzieżówka: Skauting trenerów i rozwój biologiczny piłkarzy

Za nami kolejna audycja poświęcona pracy Akademii Widzewa, czyli "Młodzieżówka”. Prowadzący Arkadiusz Stolarek i Maciej Szymański dyskutowali między innymi na temat naboru trenerów do struktur Akademii oraz tempa rozwoju biologicznego i piłkarskiego wśród młodych zawodników.

Pierwszym tematem, który poruszono w trakcie audycji, była kwestia nabórów do Akademii, które dotyczą nie tylko młodych kandydatów na piłkarzy, ale również trenerów pragnących dołączyć do sztabu szkoleniowego widzewskiej kuźni talentów. - Akademia szuka najlepszych, zarówno jeśli chodzi o zawodników, jak również o trenerów. W ciągu roku otrzymujemy bardzo dużo różnych CV, ale kierujemy się zasadą transparentności przy procesie rekrutacji do klubu, która dotyczy wszystkich funkcji w sztabie szkoleniowym. Stwarzamy możliwość zgłaszenia się trenerom, ale muszą oni spełnić określone kryteria. Musimy pamiętać, że szkoleniowcy również rywalizują między sobą, ale traktujemy to zupełnie normalnie. W Akademii prowadzimy skauting trenerów, analogicznie do skautingu zawodników i szukamy ich w regionie. Nastepnie budujemy bazy danych na temat obiecujących szkoleniowców pracujących z różnymi grupami wiekowymi - mówił Maciej Szymański, który w trakcie "Młodzieżówki” opowiedział między innymi o kolejnych krokach, które muszą wykonać potencjalni kandydaci do pracy w Akademii Widzewa.

Drugi tematem, o którym rozmawiano na falach Widzew.FM, było zróżnicowanie tempa rozwoju biologicznego młodych piłkarzy, które może różnić się od kalendarzowego wieku dziecka. - Rozwój biologiczny i kalendarzowy często nie idą ze sobą w parze. Może to działać zarówno w stronę bycia niedojrzałym w określonym wieku lub szybszego rozwoju niż wskazuje na to nasz wiek kalendarzowy. Wiedza na temat tego tempa rozwoju pozwala nam dopasować proces treningowy do zawodnika - opowiadał dyrektor Akademii. 

Co ciekawe, jeden z zawodników Akademii Widzewa otrzymał powołanie na zgrupowanie w ramach projektu Future PRO, skierowany do młodych zawodników, którzy w pewnym wieku nie osiągnęli jeszcze pełni swoich możliwości. Widzewskim reprezentantem został Dawid Owczarek z rocznika 2004, który dołączy do kadry narodowej złożonej z piłkarzy, którzy nie uwolnili jeszcze w pełni swojego potencjału. W projekt włączyli się również byli piłkarze, wśród których znaleźli się także zawodnicy z widzewską przeszłością, tacy jak: Józef Młynarczyk, Arkadiusz Onyszko i Dariusz Gęsior. 

Piątkowa "Młodzieżówka” była wypełniona dyskusją na wiele ciekawych tematów ze świata szkolenia młodzieży, dlatego w imieniu prowadzących zachęcamy do odsłuchania powtórki audycji jeszcze dziś, 22 maja, o godzinie 22:00!


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 20
3 Sandecja Nowy Sącz 16
4 Miedź Legnica 15
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 15
6 GKS Tychy 15
7 ŁKS Łódź 14
Pełna tabela