Aktualności

Młodzieżówka: Ponad głową, lewą nogą

Za nami kolejna odsłona "Młodzieżówki”, czyli audycji Widzew.FM poświęconej szkoleniu młodego pokolenia zawodników Widzewa Łódź.

W najnowszej programie prowadzący Arkadiusz Stolarek i Maciej Szymański rozmawiali między innymi na temat kształtowania u zawodników umiejętności gry lewą nogą. Punktem wyjścia do dyskusji był niedobór zawodników o takim profilu na piłkarskim rynku. - Każdy preferuje grę lewą bądź prawą nogą, tak jak pisanie przychodzi mu łatwiej wybraną ręką. To kwestia predyspozycji wyjściowych i rzadko zdarza się, by zdolność operowania obiema nogami była od początku na podobnym poziomie. Jednak moim zdaniem błędne jest utrwalanie u piłkarzy poczucia, że jedna z ich nóg jest słabsza lub lepsza. Takich stwierdzeń należy unikać, bo zawodnik podświadomie szuka usprawiedliwienia dla swoich niedoskonałości. W procesie treningowym powinniśmy te deficyty wyrównywać - opowiadał dyrektor Akademii Widzewa. Na antenie Widzew.FM podawano przykłady różnych metod treningowych i form naboru, mających na celu kształtowanie zawodników lewonożnych.

Po przerwie muzycznej rozmowa w radiu zeszła na temat akademii w Europie, na których zdaniem Szymańskiego warto się wzorować. - Duże wrażenie zrobił na mnie holenderski De Graafschap. Po tym wyjeździe uznałem, że warto kierować się na staże do mniejszych klubów, które są bardziej otwarte i chętne do przekazywania wiedzy. Miałem dostęp do całej drużyny, odpraw, a trenerzy poświęcali mi czas i odpowiadali na moje pytania. Ciekawą sprawą była analiza po meczu Eredivisie, którą prowadzili zawodnicy. Sztabowi szkoleniowemu zależało na tym, by zawodnicy brali odpowiedzialność za postępy drużyny. Dziś do podobnych wniosków dochodzi się w Polsce - wspominał dyrektor klubowej akademii, który opowiadał o specyfice pracy w holenderskim klubie.

Cały zapis najnowszego odcinka "Młodzieżówki" dostępny jest w aplikacji mobilnej Widzewa Łódź. Zachęcamy do odsłuchu kibiców, młodych zawodników, rodziców oraz pasjonatów młodzieżowego futbolu.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 17.10.2020

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 17.10.2020

Tabela rozgrywek

6 GKS Tychy 14
7 Miedź Legnica 13
8 Puszcza Niepołomice 11
9 Widzew Łódź 11
10 Radomiak Radom 10
11 Stomil Olsztyn 10
12 Korona Kielce 9
Pełna tabela