Aktualności

Młodzieżówka: Kulisy skautingu Akademii

Piątkowy wieczór to czas, w którym kibice czerwono-biało-czerwonych mogą posłuchać audycji "Młodzieżówka", w której dyrektor Maciej Szymański razem z Arkadiuszem Stolarkiem rozmawiają na temat Akademii Widzewa.

Głównym tematem drugiej odsłony "Młodzieżówki" był trwający właśnie nabór do rocznika U12 i skauting w klubowej Akademii. Nie zabrakło również telefonów z pytaniami od kibiców, dlatego piątkowa audycja była wyjątkowo ciekawa. 

Na początku programu Maciej Szymański opowiedział o warunkach, w jakich przebiega nabór wśród dzieci urodzonych w latach 2009 i młodszych. Zadanie nie jest proste, gdyż przeglądu umiejętności młodych piłkarzy trzeba dokonywać w warunkach restrykcji sanitarnych. - Możemy powiedzieć, że do naboru zgłosiło się więcej dzieci niż w zeszłym roku. Większość z nich pochodzi z Łodzi, ale sporo mieszka również w miastach aglomeracji łódzkiej, między innymi w Brzezinach i Andrespolu. Cieszy fakt, że wielu z kandydatów do gry w Widzewie to chłopcy z naszych klubów partnerskich, co pozwala nam uzyskać więcej informacji na ich temat - mówił dyrektor widzewskiej kuźni talentów, podkreślając jednocześnie, że trening naborowy zaplanowany na  23 maja odbędzie się również w grupach sześcioosobowych, by podtrzymać taki sam standard dla wszystkich kandydatów, bez względu na zmiany rządowych wytycznych, dotyczących dozwolonej liczby zawodników na boisku.

O ciekawe wątki zapytał jeden ze słuchaczy, zainteresowany kwestią wsparcia dla piłkarzy z problemami finansowymi oraz tym, kiedy w pracy z wychowankami Akademii zaczyna się kłaść nacisk na wynik osiągany na murawie. - Wynik jest ważny cały czas, bez względu na wiek piłkarza. Trzeba jednak pamiętać, że młodzieżowa piłka nożna jest ciągłym okresem przygotowawczym do futbolu seniorskiego. Musimy zaszczepiać w zawodnikach gen zwycięzcy, uczyć ich, jak radzić sobie z porażkami, ale również skupiać się na tym, co osiągamy na boisku poza wynikiem. Czasami ważniejsze jest wyuczenie schematu i postęp indywidualny piłkarza niż sam wynik - odpowiedział Maciej Szymański. 

W drugiej połowie "Młodzieżówki" Arkadiusz Stolarek przeszedł do tematu skautingu Akademii. - Na co dzień korzystamy z czterech skautów, którzy pracują w przydzielonych okręgach na terenie województwa i raportują na temat swoich obserwacji. Posiadamy również sieć ludzi na terenie całego kraju, którzy są kibicami Widzewa i interesują się skautingiem. Swoją pracę wykonują też trenerzy naszej Akademii, którzy jeżdżą na mecze i obserwują drużyny rywali - przybliżył temat Szymański.

To tylko część wątków poruszonych  w najnowszej odsłonie ”Młodzieżówki". Kolejne powtórki programu, w którym duet Maciej Szymański i Arkadiusz Stolarek przybliżają kulisy pracy Akademii Widzewa, odbędą się w niedzielę 17 maja, o godz. 14:00 i 20:00. 


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 20
3 Sandecja Nowy Sącz 16
4 Miedź Legnica 15
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 15
6 GKS Tychy 15
7 ŁKS Łódź 14
Pełna tabela