Aktualności

Młody Widzew w natarciu - co słychać u widzewskich maluchów?

Turnieje, sparingi z mocnymi przeciwnikami i wiele atrakcji - tak w skrócie wyglądały ostatnie tygodnie w projekcie "Młody Widzew", o którym w środę można posłuchać na falach #WidzewFM.

Widzewskie szkółki piłkarskie skierowane dla dzieci do lat 12 znajdują się w różnych lokalizacjach na terenie całej aglomeracji łódzkiej i mają na celu umożliwienie dzieciom z najbliższej okolicy trenowanie sportu, a przy okazji unifikację różnych podmiotów szkolących młodzież i mających w nazwie "Widzew". Projekt wystartował we wrześniu i od początku cieszył się ogromną popularnością. Na początek warto przypomnieć o podstawowych założeniach inicjatywy, która odróżnia ją od szkolenia w Akademii Widzewa.

- Zależało nam na ujednoliceniu szkolenia w grupach "Skrzat", "Żak" i "Orlik", czyli rocznikach od U-6 do U-11. Chcemy, by zajęcia były organizowane blisko domu, by rodzice nie musieli zawozić dzieci na treningi na drugim końcu miasta i mieli zagwarantowany wysoki poziom szkolenia. Chcemy również kształtować samodzielnych ludzi, którzy będą kibicować Widzewowi oraz tworzyć widzewską społeczność - powiedział Wojciech Pawłowski, gość Arkadiusza Stolarka w najnowszej odsłonie programu "Młodzieżówka" na antenie Widzew.FM.  

Pawłowski w łódzkim klubie pełni rolę koordynatora ds. organizacyjnych w Akademii Widzew,a a także odpowiada za projekt skierowany do najmłodszych kandydatów na sportowców. Warto podkreślić, że zbieżność nazwisk z bramkarzem pierwszej drużyny czerwono-biało-czerwonych jest przypadkowa, chociaż kilkukrotnie była powodem zabawnych pomyłek.

- Ostatnio mój tata chwalił się, że jego syn gra na bramce w Widzewie i mógł to potwierdzić przeglądem prasy. Oczywiście jest świadomy, że ja jednak zajmuję się organizacją zajęć i koordynuję projekty Akademii - mówił na antenie klubowego radia Pawłowski, który w trakcie programu skupiał się wyłącznie na aspektach swojej pracy przy projekcie "Młody Widzew", a także powracającego tematu klubów partnerskich. - Kluby, które decydują się na współpracę z Widzewem, mają wybór. Mogą dołączyć do nas pod szyldem "Młodego Widzewa" z dopiskiem nazwy np. swojego miasta lub być klubem partnerskim Akademii Widzewa Łódź.

Kandydaci na sportowców biorą udział w regularnych treningach, które mają pobudzić u nich zainteresowanie piłką nożną, a najlepsi z nich uczestniczą w meczach reprezentacji swoich roczników i poprzez rywalizację są poddani młodzieżowemu skautingowi pod kątem przyszłej gry w Akademii Widzewa. W przypadku kategorii U10 i U11 ma to miejsce w postaci regularnych treningów z zawodnikami klubów partnerskich. - Chcemy tworzyć sprzyjające środowisko do rozwoju dzieci, a także budować w nich przynależność klubową. Gdy zawodnik ze Zduńskiej Woli skończy 12 lat, chcemy by wybrał Akademię Widzewa, a nie inny klub z regionu lub z innego województwa.

Co ciekawe, zawodnicy "Młodego Widzewa" od wiosny nie będą uczestniczyć w wojewódzkich rozgrywkach ligowych, co może budzić pewne kontrowersje. Pawłowski w trakcie audycji przybliżył słuchaczom powody takiej decyzji. - Musimy uświadomić sobie, że wygranie ligi w rocznikach "Żak" i "Orlik" na poziomie województwa nie jest żadnym osiągnięciem. Organizujemy rozgrywki i ustalamy obciążenia, dostosowując je do poziomu i wieku dzieci. Najlepszym zapewniamy możliwość gry na poziomie ogólnopolskim. Reprezentacja Akademii Widzewa U10 i U11 w październiku i listopadzie rywalizowała m.in ze Ślaskiem Wrocław. W grudniu zagramy z Cracovią, w styczniu czekają nas mecze z Akademią Legii Warszawa, Varsovią i ponownie ze Śląskiem. To dla nas prawdziwa weryfikacja poziomu naszych zawodników.

Młody Widzew - gdzie trenować?

Poziom sportowy i umiejętności piłkarzy to jednak nie wszystko. - Zależy nam na wychowywaniu. Widzew to więcej niż klub i bardzo zależy nam na nauce historii klubu i miasta. Prowadziliśmy akcje dla najstarszych zawodników Akademii, którzy odwiedzili m.in. Stary Cmentarz. W najbliższym czasie planujemy również działania dla najmłodszych przy okazji Mikołajek, które zostaną zorganizowane przy udziale trzech ściśle współpracujących ze sobą podmiotów - klubu, Akademii Widzewa i szkółki "Młody Widzew"  - podsumował Wojciech Pawłowski.

Cała audycję poświęconą projektowi widzewskich szkółek piłkarskich, w której poruszono również temat współpracy z klubami partnerskimi można odsłuchać w archiwum klubowego radia, dostępnego w oficjalnej aplikacji Widzew Łódź, a także w paśmie powtórek o godz. 18:00 i 22:00.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

trening 27.10.2021

trening 27.10.2021

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 33
2 Miedź Legnica 28
3 Korona Kielce 26
4 GKS Tychy 23
5 Arka Gdynia 23
6 Sandecja Nowy Sącz 22
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 22
Pełna tabela