Aktualności

Maciej Szymański: Sport i edukacja muszą iść w parze

Kolejne spotkanie z Maciejem Szymańskim w "Młodzieżówce" w Widzew.FM przyniosło wiele interesujących informacji dotyczących rozwoju nie tylko sportowego młodych piłkarzy.

Ważnym punktem piątkowej audycji była edukacja szkolna kandydatów na piłkarzy. - Należy pamiętać, że nauka w szkole, która nie jest o profilu sportowym, utrudnia rozwój sportowy. Znajdziemy wyjątki, które są w stanie pogodzić te dwa elementy. Istnieje jednak zagrożenie, że ktoś nie będzie uczestniczył w pełni w procesie szkolenia, a wtedy nie możemy wziąć odpowiedzialności za jakość tego procesu. Nadchodzą momenty krytyczne, kiedy przy przejściu między szkołami, czyli szkołą podstawową a liceum, pojawiają się pewne różnice. Siódma klasa szkoły podstawowej to moment, kiedy zawodnicy powinni brać pod uwagę zmianę swojego otoczenia sportowego, aby jeszcze lepiej się rozwijać - wyjaśnił Szymański.

Kadrze szkoleniowej Akademii Widzewa zależy na kompleksowej trosce o rozwój młodych zawodników, dlatego rozpoczęła współpracę ze Szkołą Mistrzów Kokoro, której pomaga na wielu płaszczyznach, nie tylko w zakresie programu zajęć sportowych. - W ramach szkoły zawodnicy mają możliwość spożywania odpowiednich posiłków: śniadań i obiadów. Dodatkowo zapewniamy owoce po treningu, aby były one tym pierwszym posiłkiem po wysiłku. Trening, żywienie, regeneracja. Staramy się pokazać młodym zawodnikom, że te trzy kluczowe elementy muszą iść w parze. Celowo oddzielamy trening od nauki. Treningi zawsze są przed albo po zajęciach. Istotne jest, aby zawodnik potrafił działać na wielu płaszczyznach. Najpierw trening, później nauka lub na odwrót - zaznaczył Dyrektor Akademii.

Dla wielu rodziców podstawowym kryterium przy wyborze szkoły jest poziom nauki. Są oni gotowi postawić na rozwój sportowy dziecka, ale ciężko jest zaakceptować ewentualną możliwość obniżenia jakości nauczania w szkole. - Bardzo często padają pytania na ten temat. To zrozumiałe, rodzicom zależy, aby ich dzieci rozwijały się również edukacyjnie, nam zależy na tym samym. Jako szkoła i  rodzice jesteśmy odpowiedzialni za zawodników. Sport i edukacja zawsze muszą iść niemalże równo, nastawienie na sport delikatnie przeważa. Z punktu widzenia edukacji według mnie istotne są: systematyka, czyli to, jak zawodnicy regularnie zdobywają wiedzę, szacunek do nauczycieli, czyli odpowiednia komunikacja z nauczycielem, a także chęć ucznia do poszerzania swojej wiedzy. Jeżeli zawodnik posiada te trzy rzeczy, będzie w stanie uzyskiwać stosowne dla niego wyniki edukacyjne - uspokoił Maciej Szymański.

Są osoby, które uważają, że skoro młody piłkarz prezentuje umiejętności na odpowiednio wysokim poziomie, wszelkie błędy i problemy powinny być mu wybaczone. Nie każda szkoła sportowa akceptuje takie rozwiązania. - Tu wszystko zależy od środowiska. W Widzewie mieliśmy sytuacje, że zawodnik był na treningu, który odbywał się po zajęciach, ale nie był w szkole. Taki zawodnik nie uczestniczył w treningu. Uważamy, że to standard. Trenerzy weryfikowali również oceny, co mogło mieć wpływ na miejsce w składzie. To my mamy zbudować środowisko, w którym edukacja jest ważnym procesem. Zawodnicy muszą regularnie dbać o swoje wykształcenie - zakończył Szymański.

Na kolejne odcinki "Młodzieżówki" - audycji w całości poświęconej Akademii Widzewa, zapraszamy do Widzew.FM w każdy piątek od godziny 19:00.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

AMP Futbol Ekstraklasa Łódź - 25.10.2020

AMP Futbol Ekstraklasa Łódź - 25.10.2020

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 13
8 Radomiak Radom 13
9 Puszcza Niepołomice 11
10 Widzew Łódź 11
11 Stomil Olsztyn 10
12 Korona Kielce 9
13 Chrobry Głogów 9
Pełna tabela