Aktualności

Maciej Szymański: Najwięcej zainwestujemy w technologie

Gościem "Młodzieżówki" na antenie Widzew.FM był dyrektor Akademii Widzewa Maciej Szymański, który opowiedział o tym, na co przeznaczone zostały środki pieniężne uzyskane z akcji #GramyUsiebie.

W ramach akcji #GramyUsiebie kibice Widzewa mogli kupować bilety na wirtualny sektor gości na stadionie przy al. Unii w ramach 66. Derbów Łodzi. Cena wejściówki wynosiła 5 zł. Ostatecznie fani Widzewa nabyli 8054 bilety, a zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Klub dołożył do każdej zakupionej wirtualnej wejściówki drugie 5 zł.

Początkowo planowano, że za pozyskane dzięki akcji środki uda się wesprzeć dział analiz Akademii. Zebrana suma była jednak na tyle duża, że można było pomyśleć także o rozwoju pozostałych obszarów funkcjonowania Akademii. - Finalny efekt przerósł oczekiwania, więc oczywiście rozszerzyliśmy obszary, które zostaną zaspokojone tą zbiórką - powiedział na antenie Widzew.FM Maciej Szymański, dyrektor Akademii Widzewa.

Poza działem analiz wideo, wsparte zostaną inne sektory widzewskiej kuźni talentów. - Dział przygotowania motorycznego i dział medyczny, który rozbudował się w tym sezonie w Akademii o fizjoterapeutów, także musi mieć narzędzia do pracy z zawodnikami, aby sprawnie wracali oni po kontuzjach. Dlatego nie można na tym obszarze oszczędzać. Czwarty dział to dział tzw. potrzeb bieżących, związanych chociażby z reprezentacjami Akademii i Młodego Widzewa. Chcemy m.in. ujednolicić ubiór wszystkich zawodników - dodał dyrektor Akademii. 

Najwięcej środków zainwestowanych zostanie w technologie, jak kamery usprawniające nagrywanie treningów i meczów oraz kamizelki z GPS-em, zbierające wiele wartościowych danych. - W Akademii pojawi się kamera GoPro, która będzie wykorzystywana do analiz gry bramkarzy. Dron natomiast pozwoli nam na przeprowadzanie analizy taktycznej sposobu poruszania się zawodników. Zakupiono też kamerę Veo - jest to urządzenie, które pozwala nam na bezzałogowe obsługiwanie i nagrywanie meczów, ponieważ posiada detekcję piłki i po prostu śledzi ją automatycznie. Nagrania później wgrywają się na serwer - powiedział Szymański.

Zdaniem dyrektora Akademii, najważniejszy jest jednak zakup wspomnianych kamizelek, które są kluczowym narzędziem dla działu przygotowania motorycznego. - Testowaliśmy te urządzenia w grudniu. Warto dodać, że jest to polski sprzęt. Dla nas jest to o tyle istotne, że mamy serwis i tzw. helpdesk po prostu na miejscu.

Warto zaznaczyć, że widzewska Akademia będzie drugą - po Miedzi Legnica - akademią pierwszoligowego zespołu, która będzie posiadać taki system. W ekstraklasie korzystają z takiego rozwiązania chociażby Lech Poznań czy Raków Częstochowa. Jest to więc kolejny krok ku profesjonalizacji i rozwoju widzewskiej młodzieży. Zakupiono też fotokomórki oraz maty do pomiaru mocy. - Posiadając je na własność możemy takie testy robić każdego tygodnia. Dzięki temu będzie można na bieżąco sprawdzać poziom zmęczenia mięśni zawodników - powiedział Maciej Szymański.

Nowe narzędzia pracy umożliwią szkoleniowcom testowanie także zawodników, których dopiero planują ściągnąć do widzewskiej Akademii. Będą mogli przeprowadzać wszelkie interesujące ich testy, co sprawi, że potencjalni nowi piłkarze zostaną dogłębnie sprawdzeni przez pryzmat wybranych parametrów.

Jeśli chodzi o sprzęt do działu medycznego, nowe narzędzia pracy dla fizjoterapeutów mają wesprzeć ich w skutecznym leczeniu zawodników Akademii. - To przede wszystkim sprzęt treningowy potrzebny do prowadzenia rehabilitacji - zarówno tej na siłowni, jak i tej na boisku dla piłkarzy nie będących jeszcze w treningu z drużyną. Chodzi o to, aby przyspieszyć proces rehabilitacji i ich powrotu do zajęć. Zakupiono gumy do ćwiczeń, urządzenia do ćwiczeń plyometrycznych, jak również elektrostymulatory treningowe czy pistolet do masażu - wymieniał dyrektor Akademii.

Całą rozmowę z Maciejem Szymańskim usłyszeć będzie można w archiwum klubowego radia w serwisie Spotify, na stronie widzew.fm i w aplikacji mobilnej Widzewa Łódź.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Resovia Rzeszów - Widzew Łódź 09.05.2021

Resovia Rzeszów - Widzew Łódź 09.05.2021

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 43
8 Odra Opole 42
9 Sandecja Nowy Sącz 40
10 Widzew Łódź 40
11 Chrobry Głogów 39
12 Korona Kielce 35
13 Puszcza Niepołomice 34
Pełna tabela