Aktualności

ŁÓDŹ WALCZY O EXPO 2022

Tydzień pozostał do wyboru organizatora EXPO 2022. Polska ubiega się o organizację Wystawy, która miałaby być zlokalizowana w Łodzi. Jeśli wygramy, międzynarodowa wystawa po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej, a EXPO będzie impulsem, który przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju Łodzi.

Atutem polskiej kandydatury jest jej lokalizacja - powrót do korzeni Wystaw Światowych poprzez usytuowanie EXPO w samym centrum miasta, a także uniwersalny w skali świata temat Wystawy - "City Re:Invented", który ma dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie, które idealnie pasuje do historii i doświadczeń Łodzi, która jako miasto poprzemysłowe, realizuje obecnie jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w Europie. Na przestrzeni ostatnich lat, Łódź zdobyła ogromne doświadczenie w rewitalizacji - obudzono do życia ponad 200 obiektów - fabryk, pałaców i kamienic.

Łódź jest liderem rewitalizacji w Polsce, jednym z najszybciej zmieniających się miast w kraju. Dlatego właśnie podczas EXPO chce nie tylko podzielić się swoim doświadczeniem, ale i zachęcić do debaty o rewitalizacji wszystkie państwa na świecie. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk znacznie przyśpieszyłaby podnoszenie jakości życia w miastach bez względu na szerokość i długość geograficzną. Ponadto, w ponad 150-letniej historii Wystaw Światowych żadna z poprzednich edycji nie została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawy EXPO organizowane w takich krajach jak Portugalia, Włochy czy Kazachstan przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tych krajów wśród turystów na całym świecie. Wystawy zwiększyły też rozpoznawalność miast-gospodarzy. Niewiele osób wie, że takie obiekty jak wieża Eiffla w Paryżu, Atomium w Brukseli czy słynne fontanny w Barcelonie powstały właśnie na wystawy EXPO.

Planowana wystawa EXPO to 25 hektarów w ramach Nowego Centrum Łodzi, tuż obok Dworca Łódź Fabryczna. Nie bez znaczenia jest kwestia dobrej lokalizacji Łodzi z punktu widzenia dotarcia na teren Wystawy przez potencjalnych odwiedzających - usytuowanie w centrum Europy, na skrzyżowaniu autostrad, z lotniskiem oddalonym o godzinę drogi od terenu Wystawy.

Łódź dzięki rewitalizacji już wygrała - rozpoznawalność na arenie międzynarodowej, zainteresowanie inwestorów i trwający od paru lat rozwój, na który nieco starsi łodzianie zdążyli już stracić nadzieję. Łódź się zmienia, a najlepszym na to dowodem jest poczucie dumy, które czują mieszkańcy, kiedy mówią o swoim mieście. Wiemy, że głosowanie 15 listopada w Paryżu to wielkie wyzwanie - konkurujemy przecież z argentyńskim Buenos Aires i amerykańskim Minneapolis. Dlatego właśnie, tym bardziej mocno trzymamy kciuki na nasze miasto i do tego samego zachęcamy wszystkich kibiców!

www.expo2022.uml.lodz.pl

Facebook: @expo2022lodzpolska

Twitter: @EXPO2022Poland

Instagram: @expo2022lodzpolska


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Słoneczny poniedziałek w Alanyi 17.02.202

Słoneczny poniedziałek w Alanyi 17.02.202

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 43
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 40
4 Resovia 38
5 Olimpia Elbląg 32
6 Stal Rzeszów 30
7 Bytovia Bytów 29
Pełna tabela