Aktualności

Ligowe seriale, czyli spotkanie starych znajomych w I lidze

Powrót Widzewa na poziom Fortuna I Ligi oznacza ponowną grę z dawno niewidzianymi przeciwnikami. Jak wygląda bilans czerwono-biało-czerwonych w starciu z reprezentantami zaplecza ekstraklasy?

Piłkarze klubu z al. Piłsudskiego mierzyli się dotychczas z szesnastoma zespołami obecnej I ligi, a najwięcej ligowych gier zaliczali przeciwko tym pierwszoligowcom, którzy występowali w przeszłości regularnie na poziomie ekstraklasy. Na pierwsze miejsce wysuwa się naturalnie derbowy rywal Widzewa, czyli ŁKS. Derby Łodzi rozegrano łącznie 64 razy, na trzech poziomach rozgrywkowych (obecna ekstraklasa, I liga i III liga). 27 razy górą był Widzew, 25 razy padł remis, a dwunastokrotnie zwyciężali piłkarze klubu z al. Unii 2. Współzawodnictwo z ełkaesiakami jest równocześnie najstarszą rywalizacją Widzewa, bo sięgającą debiutanckiego sezonu drużyny RTS w najwyższej klasie rozgrywkowej, a także okresu przedwojennego. Podobnym stażem może poszczycić się Radomiak Radom, który rywalizował z widzewiakami na przełomie lat 40. i 50, a także Zagłębie Sosnowiec, który pod nazwą Stal mierzył się z łodzianami w 1950 roku.

Jedynie cztery kluby, poza ŁKS-em, zanotowały 20 i więcej meczów ligowych przeciwko czerwono-biało-czerwonym. Mowa tutaj o Zagłębiu Sosnowiec (34 spotkania), Arce Gdynia (24 spotkania), Stomilu Olsztyn (22 spotkania) i GKS-ie Bełchatów (20 spotkań). Bilans starć z Zagłębiem (17z, 10r, 7p) i Stomilem (10z, 8r, 4p) jest wyraźnie korzystny dla łodzian. Lepszą statystyką w dotychczasowych spotkaniach z Widzewem mogą pochwalić się "Brunatni" z Bełchatowa (9z, 5r, 6p), natomiast rywalizacja z gdyńską Arką jest idealnie remisowa (6z, 12r, 6p). Dobrze na tle łodzian wypada też Korona Kielce, która mierzyła się z piłkarzami RTS dziewiętnastokrotnie. Sześć z tych spotkań zakończyło się zwycięstwami "Scyzorów", przy pięciu wiktoriach Widzewa. Nigdy w dotychczasowej historii nie doszło do oficjalnego meczu pomiędzy łódzkim klubem a Puszczą Niepołomice. To jedyny obecnie pierwszoligowy zespoł, który z Widzewem mierzył się jedynie towarzysko.

Warto podkreślić, że część rywali czekająca na łodzian w Fortuna 1 lidze jest doskonale znana najlepszemu strzelcowi Widzewa Marcinowi Robakowi. Kapitan czerwono-biało-czerwonych w przeszłości reprezentował barwy Korony Kielce i Miedzi Legnica, a jako zawodnik klubu z al. Piłsudskiego strzelał bramki aż sześciu ligowym rywalom występującym obecnie na zapleczu ekstraklasy (ŁKS, Korona Kielce, Górnik Łęczna, Odra Opole, GKS Jastrzębie, Sandecja Nowy Sącz). Robak łącznie w barwach Widzewa zanotował przeciwko tym zespołom 8 ligowych trafień, a najczęściej, bo aż trzykrotnie, pokonywał bramkarzy Górnika Łęczna.

Spotkania sentymentalne czekają również Mateusza Możdżenia (ex-piłkarz Zagłebia Sosnowiec), Marcela Gąsiora (Chrobry Głogów), Łukasza Kosakiewicza (Korona Kielce), Przemysława Kitę (ŁKS Łódź), Henrika Ojamę (Miedź Legnica), a także Daniela Mąkę i Daniela Tanżynę, którzy występowali w GKS-ie Tychy. "Mączka" dołożył do tego również grę dla Termaliki Nieciecza, a "Dixon" dla Miedzi Legnica.


Bilans spotkań ligowych z drużynami Fortuna 1 Ligi:

1. ŁKS Łódź - 64 spotkania: 27 zwycięstw, 25 remisów, 12 porażek

2. Zagłębie Sosnowiec - 34 spotkania: 17 zwycięstw, 10 remisów, 7 porażek

3. Arka Gdynia - 24 spotkania: 6 zwycięstw, 12 remisów, 6 porażek

4. Stomil Olsztyn - 22 spotkania: 10 zwycięstw, 8 remisów, 4 porażki

5. GKS Bełchatów - 20 spotkań: 6 zwycięstw, 5 remisów, 9 porażek

6. Korona Kielce - 19 spotkań: 5 zwycięstw, 8 remisów, 6 porażek

7. Radomiak Radom - 16 spotkań: 7 zwycięstw, 5 remisów, 4 porażki

8. Górnik Łęczna - 12 spotkań: 6 zwycięstw, 4 remisów, 2 porażki

    Odra Opole - 12 spotkań: 8 zwycięstw, 3 remisy, 1 porażka

9. GKS Tychy - 6 spotkań: 1 zwycięstwo, 3 remisy, 2 porażki

10. Resovia - 4 spotkania: 1 zwycięstwo, 1 remis, 2 porażki

     Sandecja Nowy Sącz - 4 spotkania: 2 zwycięstwa, 2 porażki

     Miedź Legnica - 4 spotkania: 1 zwycięstwo, 1 remis, 2 porażki

     GKS 1962 Jastrzębie - 4 spotkania: 1 zwycięstwo, 1 remis, 2 porażki

11. Chrobry Głogów - 2 spotkania: 1 remis, 1 porażka

     Bruk-Bet Termalica Nieciecza - 2 spotkania: 1 zwycięstwo, 1 porażka

12. Puszcza Niepołomice - brak spotkań


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Resovia Rzeszów - Widzew Łódź 09.05.2021

Resovia Rzeszów - Widzew Łódź 09.05.2021

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 43
8 Odra Opole 42
9 Sandecja Nowy Sącz 40
10 Widzew Łódź 40
11 Chrobry Głogów 39
12 Korona Kielce 35
13 Puszcza Niepołomice 34
Pełna tabela