Aktualności

Jubileuszowy lipiec miesiącem widzewskich reprezentantów Polski

Za nami pierwsze półrocze obchodów 110-lecia istnienia Widzewa. Drugie rozpoczynamy mundialowym lipcem, w trakcie którego chcielibyśmy kibicom przypomnieć historie związane z udziałem widzewiaków w finałowych turniejach mistrzostw świata.

To właśnie w tym miesiącu, dokładnie 10 lipca 1982 roku, na stadionie w hiszpańskim Alicante, reprezentacja Polski pokonała 3:2 Francję w meczu o trzecie miejsce na mundialu Espana'82. W tym spotkaniu zagrało trzech piłkarzy Widzewa - Józef Młynarczyk w bramce, Władysław Żmuda w obronie oraz Zbigniew Boniek w ataku. We wcześniejszych meczach regularnie grał też Włodzimierz Smolarek, który również miał duży wkład w końcowy sukces biało-czerwonych.

Trzon ówczesnej drużyny selekcjonera Antoniego Piechniczka stanowił właśnie wspomniany widzewski kwartet, ale w lipcu chcielibyśmy przypomnieć nie tylko reprezentacyjne występy tej czwórki widzewiaków, ale również pozostałych kadrowiczów z orzełkiem na piersi, którzy reprezentowali Polskę jako zawodnicy drużyny RTS-u.

Ogółem, w całej dotychczasowej historii kadry narodowej było ich blisko 50, a obecność widzewiaków w reprezentacji Polski rozpoczęła się już w 1976 roku, gdy łódzki klub był dopiero co beniaminkiem I ligi, a już selekcjoner Kazimierz Górski zdecydował się powołać na prestiżowy, towarzyski mecz z Argentyną aż trzech zawodników z drużyny Widzewa. I wszyscy zadebiutowali w spotkaniu przeciwko kadrze Albiceleste.

To jedna z wielu ciekawych widzewskich historii związanych z reprezentacją Polski, którą chcemy w lipcu przedstawić w tekstach publikowanych na oficjalnej stronie klubu, w cyklicznej audycji "Widzewska podróż do przeszłości" na antenie radia Widzew.FM, jak i w prezentacjach na kanale Widzew TV. Będą to nie tylko opowieści o znanych większości kibiców występach Bońka, Smolarka, Młynarczyka i Żmudy na mundialach, ale również o pozostałych piłkarzach Widzewa, którzy reprezentowali nasz kraj na przestrzeni ponad czterech ostatnich dekad.

Dzięki temu kibice będą mogli poznać kolejny, jakże ważny, rozdział historii czerwono-biało-czerwonych, którego piłkarze zapisali wiele pięknych kart w dziejach reprezentacji Polski, osiągając sukcesy w biało-czerwonych barwach nie tylko w finałach mistrzostw świata, ale również podczas turniejów piłkarskich Igrzysk Olimpijskich (Tomasz Łapiński, Marek Bajor) oraz młodzieżowych i juniorskich mistrzostwach świata i Europy (m.in. Wiesław Wraga, Mirosław Myśliński, Dariusz Marciniak).

Zapraszamy do śledzenia widzewskich mediów i poznawania interesujących historii dotyczących występów piłkarzy klubu z Al. Piłsudskiego 138 w barwach reprezentacji Polski.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - PSV Łódź (U16) 15.05.2021

Widzew Łódź - PSV Łódź (U16) 15.05.2021

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 43
8 Odra Opole 42
9 Sandecja Nowy Sącz 40
10 Widzew Łódź 40
11 Chrobry Głogów 39
12 Korona Kielce 35
13 Puszcza Niepołomice 34
Pełna tabela