Aktualności

Historia Widzewa w Budżecie Obywatelskim "ŁÓDZKIE NA PLUS" 2020

W nowej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego będzie można głosować na projekt powstania publikacji dotyczącej powstania Widzewa i powiązań między TMRF Widzew a RTS Widzew.

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął 4 czerwca ostateczny wykaz projektów zadań dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego "ŁÓDZKIE NA PLUS" na rok 2020. Na projekty z puli powiatowej i wojewódzkiej głosować można od poniedziałku 10 czerwca do środy 26 czerwca. W puli powiatu miasto Łódź znalazł się specjalny widzewski projekt pod nazwą "TMRF Widzew i RTS Widzew, razem czy osobno? Odpowiedź po 110 latach (1910-2020)". Kryjąca się za numerem ELO09 inicjatywa opisana zostało w następujący sposób:

"Zadaniem projektu będzie publikacja książkowa dotycząca historycznych aspektów powstania Widzewa, ze szczególnym uwzględnieniem powiazań historycznych, kulturowych i społecznych pomiędzy TMRF Widzew a RTS Widzew Łódź".

- Historia niemal studziesięcioletniego już Widzewa jest bardzo długa, w różnych etapach jego funkcjonowania również mocno skomplikowana. Wiele pytań pojawia się zwłaszcza w kontekście historycznej daty założenia klubu. Niektóre źródła kwestionują przyjętą przez całe nasze środowisko datę 1910, odnosząc się do pojawiającego się w pewnych publikacjach roku 1922. Dysponujemy historycznymi artykułami, jeszcze sprzed 1960 roku, z których wynika, że między TMRF i RTS istniały powiązania. Chcemy dokonać kwerendy w bibliotekach i archiwach, aby dogłębnie wszystko przebadać i opublikować wynik naszej pracy - mówi nam Włodzimierz Gawroński, który wraz z bratem jest autorem i inicjatorem projektu.

- Dotychczas klub nie zadał sobie trudu wyjaśnienia tej kwestii, więc osoby poszukujące źródeł i potwierdzeń natrafiają na publikacje książkowe mówiące przede wszystkim o roku 1922, jak "Encyklopedia Piłkarska FUJI". Naszym zdaniem teza o sfałszowaniu daty powstania Widzewa nie jest aż tak oczywista. Stawiamy inną hipotezę. Zależy nam na tym, żeby znalazło to wreszcie potwierdzenie w oficjalnej publikacji. Widzew to dziedzictwo wielu pokoleń i ważny element robotniczej tożsamości miasta, a także jego historii, źródło rozpoznawalności i ucieleśnienie sukcesów na międzynarodową skalę. Chcemy, by łodzianie mogli poznać jego prawdziwą historię od samego początku - dodaje.

Wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w drodze głosowania dokonują mieszkańcy województwa, którzy w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Zagłosować można raz, oddając głos na jeden projekt wojewódzki i jeden powiatowy (nie dotyczy mieszkańców powiatów, w których głosowanie na zadania w ramach puli powiatowej nie odbędzie się).

Głosowanie odbywa się poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny w punktach do głosowania wyznaczonych przez Zarząd Województwa (https://bo.lodzkie.pl/gdzie-glosowac-przedstawiamy-liste-punktow/). Swoje karty do głosowania (POBIERZ) kibice Widzewa zostawiać mogą w sklepie "FANATYK", zlokalizowanym przy stadionie.

Zachęcamy do wsparcia wyjątkowej widzewskiej inicjatywy i głosowania na projekt powiatowy ELO09. Głosować można wyłącznie na projekt powiatowy z powiatu, w którym się mieszka, czyli na widzewski projekt mogą zagłosować jedynie osoby, które w polu powiat zamieszkania zadeklarują miasto Łódź. 


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Trening 25.05.2020

Trening 25.05.2020

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 47
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 41
4 Resovia 41
5 Olimpia Elbląg 36
6 Bytovia Bytów 33
7 Błękitni Stargard 31
Pełna tabela