Aktualności

Granice nie dla Widzewa

Łódzki klub w minionej rundzie zanotował kilka imponujących wyników. Wiosną, z walką o awans w tle, może być jednak jeszcze lepiej.

Na polu sportowym czerwono-biało-czerwoni odprawili z kwitkiem, i to na wyjeździe, drużyny typowane jako mocnych kandydatów do awansu. Ilość zgromadzonych punktów łącznie i pozycja w tabeli pozostawiają jednak pewien niedosyt, więc zimą i wiosną będzie nad czym pracować.

Co do znaczenia i spektakularności osiągnięć kibicowskich i biletowych nikt nie może mieć już jednak wątpliwości i zastrzeżeń. Widzew, występując na czwartym szczeblu rozgrywkowym, ustanowił rekord Polski (!) w liczbie sprzedanych karnetów. 15903 abonamentów to wartość, o której marzą największe kluby w kraju, a trudno mieć wątpliwości, że wynik ten, wraz kolejnymi awansami, będzie mógł zostać poprawiony.

Warto przy tym dodać, że średnia frekwencja kibiców na jesiennych meczach Widzewa wyniosła 15991, czyli przewyższała liczbę sprzedanych karnetów, mimo że część meczów rozgrywana była w terminach wakacyjnych, a na ostatnim spotkaniu decyzją wojewody zamknięto trybunę D, niemal w całości zapełnioną przez "karnetowców".

Sprzedaż 88 procent miejsc dostępnych na stadionie w formie karnetów nie przeszkodziła kibicom co mecz kupować ponad 3,5 tysiąca biletów. Wszystko za sprawą opcji zwalniania miejsc, dzięki której krzesełko przypisane osobie z abonamentem, która na danym meczu nie mogła się pojawić, mogło zostać zajęte przez nabywcę jednorazowego biletu. W związku z tym przy uśrednieniu w skali rundy na każdy wiosenny mecz sprzedano więcej wejściówek niż wynosi pojemność obiektu. To kolejny dowód na to, że limity i ograniczenia kibiców Widzewa nie dotyczą.

Mało tego. Z badania marketingowego klubu (przeprowadzonego oczywiście na określonej próbie) wynika, że ponad 95% posiadaczy karnetów chce je przedłużyć, a wielu kibiców, którzy przynajmniej raz byli jesienią w #SerceŁodzi, planuje nabyć je po raz pierwszy.

Oczywiście rekordy frekwencji czerwono-biało-czerwoni ustanawiali nie tylko w Łodzi. Wszędzie, gdzie pojawiały się zorganizowane grupy fanów Widzewa, frekwencja drastycznie rosła, a wyjątkowym przykładem jest mecz z GKS-em w liczącym niespełna 600 mieszkańców Wikielcu, gdzie liczba obserwatorów przekroczyła 1200 osób.

O tym, że pojęcie granic dla Widzewa nie stanowi żadnego ograniczenia niech świadczy fakt, że karnety kupowane były również przez kibiców z zagranicy. Poza Polską dużą popularnością cieszyły się również transmisje z meczów przeprowadzane przez Widzew TV. Klubowa telewizja rozwija się zresztą błyskawicznie, a aktywność kibiców potwierdza, że to projekt pożądany, udany i z całą pewnością rozwojowy. W rundzie jesiennej odnotowano ponad 7 tysięcy unikalnych nabywców transmisji (w całym roku prawie 9 tysięcy), a w 2017 roku łącznie transmitowane na żywo mecze zgromadziły widownię wielkości ponad 30 tysięcy. Wszystkie dane dotyczące Widzew TV nie obejmują jednak "karnetowców", którzy nie mogli być na stadionie, ale otrzymali dostęp do transmisji w zamian za zwolnienie miejsca. Realna oglądalność była więc znacznie wyższa.

Spotkania Widzewa przyciągały na trybuny również obcokrajowców, namawianych przez widzewskich znajomych lub po prostu zainteresowanych czerwono-biało-czerwonym fenomenem, o którym głośno było w minionym roku w Polsce i Europie. Na stadionie przy al. Piłsudskiego w 2017 chętnie pojawiali się również przedstawiciele zagranicznych mediów.

Klub radził sobie bardzo dobrze nie tylko z granicami, ale również z barierami. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu zasad organizacji dnia meczowego do możliwości obiektu, mecze z dwóch różnych perspektyw oglądać mogli kibice niepełnosprawni. Przygotowane dla nich były stanowiska przy płycie boiska oraz na trzecim piętrze trybuny A, gdzie wykluczone były: negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych i ryzyka związane z przebiegiem meczu na boisku.

Wstający z kolan Widzew ma za sobą pierwszy rok funkcjonowania w prawdziwym domu. Chociaż proces adaptacji nie należał do łatwych, dzięki zaangażowaniu pracowników i współpracy fanów, efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. A to dopiero początek drogi na piłkarski szczyt.

Najważniejsze jesienne liczby Widzewa:

143920 – łączna frekwencja na 9 meczach rundy jesiennej sezonu 2017/2018

15991 – średnia frekwencja na mecz rundy jesiennej

15903 – ilość sprzedanych karnetów na rundę jesienną

16721 – ilość zwolnionych miejsc na mecze rundy jesiennej (1857 średnio na mecz)

33179 – ilość biletów kupionych na mecze rundy jesiennej (3686 średnio na mecz)

96,05% kibiców deklaruje chęć przedłużenia karnetów (na 5679 osób próby)


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Wizyta w SP 6 w Tomaszowie Mazowieckim

Wizyta w SP 6 w Tomaszowie Mazowieckim

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 43
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 40
4 Resovia 38
5 Olimpia Elbląg 32
6 Stal Rzeszów 30
7 Bytovia Bytów 29
Pełna tabela