Aktualności

Drużyna rezerw wraca do gry

Widzew II Łódź powoli kończy przygotowania do sezonu. Drużyna pod wodzą nowego trenera Patryka Czubaka szykuje się do startu w rozgrywkach IV ligi.

Widzewiacy mają za sobą kilka spotkań kontrolnych - przed startem tegorocznej kampanii czerwono-biało-czerwoni ze zmiennym szczęściem poszukiwali formy w sparingach. Na początek podopieczni trenera Czubaka pojechali do Wałcza. Tam miejscowy Orzeł zrobił sobie wspaniały prezent na 75. rocznicę powstania klubu pokonując Widzewiaków 1:0.

Mecz był pierwszą okazją do gry z nowymi kolegami dla Kamila Tlagi. Doświadczony zawodnik był gościem Marcina Tarocińskiego w ostatnim programie #Piłsudskiego138. - Z chłopakami z czasem łapiemy coraz lepszy kontakt i podpytują o moje doświadczenia z Widzewem. Interesuje ich jak było w klubie za trenera Smudy i trenera Płuski, jakie mam wspomnienia z Tomaszowa Mazowieckiego. Chciałbym, żebyśmy w drużynie tworzyli dobrą, wręcz rodzinną atmosferę, którą potem przełożymy na boisko z oby jak najlepszymi wynikami - powiedział w czasie rozmowy piłkarz.

Pozytywne spojrzenie Tlagi na zbliżające się rozgrywki poparte było na pewno drugim meczem kontrolnym - z Marcovią Marki. Tym razem Widzewiacy zagrali z rywalem na obiekcie przy ul. Małachowskiego i w pierwszych dwudziestu minutach ustalili wynik spotkania na 2:0.

Ostatnim sprawdzianem drużyny rezerw był mecz z Wisłą II Płock, który przez pierwsze siedemdziesiąt pięć minut daleki był od założonego scenariusza. Widzewiacy przegrywali już 0:3, ale w końcówce po bramkach Michała Szcześniaka i Grzegorza Brochockiego doprowadzili do wyniku 2:3. Ostatecznie w meczach sparingowych zanotowali dwie porażki i wygraną z Marcovią.

W drugiej drużynie Widzewa doszło do wielu zmian przed startem sezonu. Na antenie WidzewFM o nowym systemie pracy drużyny rezerw mówił dyrektor Akademii Widzewa Maciej Szymański. - Zespół rezerw został oddzielony od zespołu U19. Jest to spowodowane funkcjonowaniem drugiej drużyny na poziomie IV ligi oraz dbaniem o odpowiednie pokonywanie przez zawodników kolejnych etapów wiekowych, gdzie do tej pory zawodnicy bezpośrednio z kategorii U17 przechodzili do treningu w drugiej drużynie, a przecież po drodze jest jeszcze kategoria U19. Mamy nowego trenera rezerw - Patryka Czubaka, który współpracuje z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i reprezentacją Polski U19, co pozwala mu się stale rozwijać i mieć naprawdę szerokie spojrzenie na szkolenie młodych graczy - powiedział dyrektor.

Klubową rozgłośnię odwiedził także trener Czubak. W rozmowie z Jakubem Dyktyńskim zwrócił uwagę na kilka istotnych aspektów w rozwoju młodych piłkarzy z Akademii. - Musimy kształtować zawodnika nie tylko pod kątem jego umiejętności piłkarskich. Praca z młodzieżą jest ważna także w aspekcie psychologicznym, ten słynny "mental" jest istotną częścią szkolenia - powiedział szkoleniowiec, który objął również stanowisko koordynatora działu metodologii szkolenia Akademii Widzewa. - Wielu zawodników drużyny rezerw trafiło do pierwszego zespołu i to jest główne zadanie drugiej drużyny i w sumie całej Akademii - dostarczanie graczy do ekipy trenera Niedźwiedzia. Ta współpraca od samego początku układa się bardzo dobrze i mam nadzieję, że będzie się rozwijała tylko lepiej. 

Kluczowym aspektem funkcjonowania w najbliższym sezonie jest zatem rozwój poszczególnych graczy, którzy mogą w przyszłości osiągnąć poziom pierwszego zespołu czy piłki na poziomie centralnym w Polsce. By stworzyć im środowisko piłki seniorskiej, w drużynie znajduje się także trzech doświadczonych zawodników, którzy w przeszłości występowali w pierwszej drużynie Widzewa lub Młodej Ekstraklasie Widzewa. Są nimi Kamil Tlaga, Daniel Mąka i Piotr Bartłoszewski. Rolą tych zawodników jest nie tylko dawać określoną jakość na boisku, ale także brać odpowiedzialność na siebie w trudnych momentach dla zespołu i być dla niego swego rodzaju tarczą. Poza wychowankami Akademii z roczników 2002-2004, w drużynie znajdują się także zawodnicy, którzy mają za sobą już występy na poziomie IV ligi i wyżej. Ich zadaniem jest nie tylko utrzymywać wymagany poziom gry drugiego zespołu Widzewa, ale także stwarzać wymagające środowisko w treningu, gdzie ma dochodzić do przełamywania barier przez zawodników.

Trener Czubak mówił także o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie ligowym swoich podopiecznych. - Nasza gra powinna być widowiskowa, powinna cieszyć kibiców, powinna cieszyć samych zawodników i pokazywać światu nasze młode talenty. Musimy mieć świadomość, że choć gramy w rozgrywkach seniorskich, to dla nas będzie to de facto piłka młodzieżowa. Będziemy ścierać się z rywalami z drużyn seniorskich, ale na swoich warunkach. To my chcemy narzucać naszym przeciwnikom styl gry i postaramy się dominować w każdym spotkaniu ligowym. W każdym meczu reprezentujemy Widzew, a to zobowiązuje by na boisku prezentować odpowiednie zaangażowanie i chęć zwycięstwa - zaznaczył.

Ostatecznie w skład sztabu ekipy rezerw, oprócz Patryka Czubaka, wejdą:

Michał Czaplarski - asystent trenera

Krzysztof Mordak - trener analityk

Wiktor Wróbel - trener przygotowania motorycznego

Konrad Przybylski - trener bramkarzy

Jacek Skupień - kierownik

Katarzyna Flis - fizjoterapeuta

Już w najbliższą niedzielę Widzew II Łódź zainauguruje rozgrywki sezonu 2021/2022. Pierwszym rywalem łodzian będzie Włókniarz Zelów, z którym Widzewiacy zmierzą się 8 sierpnia o godzinie 11:00 na własnym obiekcie przy ulicy Małachowskiego.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Korona Kielce - Widzew Łódź 15.10.2021

Korona Kielce - Widzew Łódź 15.10.2021

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 32
2 Korona Kielce 25
3 GKS Tychy 22
4 Miedź Legnica 21
5 Arka Gdynia 20
6 Sandecja Nowy Sącz 19
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18
Pełna tabela