Aktualności

Dobre oceny Widzewa w raporcie organizacji i bezpieczeństwa PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej podsumował miniony sezon ligowy w "Raporcie dotyczącym organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN".

Raport powstał w oparciu o informacje z 604 meczów ekstraklasy, I ligi i II ligi przeprowadzonych w trybie normalnym, czyli jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, aby "przedstawione zestawienia pozostawały miarodajne wobec dotychczas przyjętej formuły dokumentu" - tłumaczy we wstępie raportu Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Widzew w skali II ligi, ale też na tle I ligi i większości ekstraklasy, był bezkonkurencyjny przede wszystkim w zakresie frekwencji. Wskazana w raporcie średnia frekwencja z meczów ligowych w "Sercu Łodzi" w wysokości 16623 osób niższa była tylko od wyniku Legii Warszawa - 18983. Dla porównania najwyższą średnią frekwencję w I ligi zanotowało Podbeskidzie Bielsko-Biała, w przypadku którego wyniosła ona 4096 osób. W II lidze drugi po Widzewie najlepszy wynik osiągnął GKS Katowice - 1976 kibiców.

Nie licząc frekwencji, czyli kategorii, która nie podlegała ocenie, a jedynie porównaniu rzeczywistych wyników, Widzew w drugoligowej rywalizacji wygrał w sumie w ośmiu kategoriach, a w szesnastu znalazł się na podium, w tym w klasyfikacji ogólnej organizacji meczów. Co ciekawe, tak dobre oceny Widzew uzyskał mimo dużo większego stopnia trudności niż większość klubów występujących na szczeblu centralnym. Klub z al. Piłsudskiego 138 był jedynym na froncie pierwszo- i drugoligowym z tak liczną publiką przyjmowaną co mecz.

Żaden inny klub drugiej ligi nie przekroczył poziomu 2 tysięcy średniej frekwencji, a dla pierwszoligowców nieosiągalnym pułapem okazało się 4,1 tysiąca. To oznacza, że Widzew co mecz gościł u siebie co najmniej 4 (a w większości przypadków nawet kilkanaście) razy więcej fanów niż kluby pierwszo- i drugoligowe, co generowało nieporównywalnie większy zakres niezbędnych działań organizacyjnych i zaangażowanie znacznie większej liczby osób i środków.

Zgodnie ze wspomnianym dokumentem, który powstał na podstawie raportów Delegatów Meczowych PZPN, a także informacji organizatorów meczowych i sędziów, Widzew może pochwalić się między innymi najlepszymi w II lidze i jednymi z najlepszych w całym kraju warunkami oglądania meczu (najwyższa ocena w II lidze i jedna z najwyższych w tej kategorii, a także analogiczne noty w kategorii oceny punktów gastronomicznych) i warunkami pracy mediów na stadionie.

Mocną stroną Widzewa była również polityka informacyjna, czyli to, w jaki sposób klub komunikuje się z kibicami w zakresie aktualnych informacji o klubie i drużynie, ale także w kwestii organizacji meczów i systemu sprzedaży biletów (pierwsze miejsce w drugiej lidze i tylko jeden klub z lepszą oceną w pierwszej lidze).

Łodzianie bezkonkurencyjni, nie tylko na swoim poziomie rozgrywkowym, ale też wśród wszystkich klubów szczebla centralnego, okazali się w klasyfikacji poświęconej jakości przygotowania boiska. Warto dodać, że dobre warunki gry na Widzewie, w kontekście stanu murawy, potwierdzają wyniki ankiety Polskiego Związku Piłkarzy, gdzie - podobnie jak w rankingu PZPN - dwie czołowe lokaty w II lidze zajmują Widzew Łódź i GKS Katowice, choć głosami zawodników w odwrotnej kolejności (WIĘCEJ).

Warto jednak pamiętać, że w zestawieniu przygotowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej nie zabrakło kategorii, w których Widzew czeka jeszcze sporo pracy, by dorównać najlepszym, np. w zakresie stewardingu czy organizacji ciągów komunikacyjnych (na co istotny wpływ ma konstrukcja stadionu). Pełny raport PZPN, a w nim wiele ciekawych zestawień, ocen i danych statystycznych znaleźć można na stronie piłkarskiej centrali (SPRAWDŹ).


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 17.10.2020

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 17.10.2020

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 13
8 Radomiak Radom 13
9 Puszcza Niepołomice 11
10 Widzew Łódź 11
11 Stomil Olsztyn 10
12 Korona Kielce 9
13 Chrobry Głogów 9
Pełna tabela