Aktualności

Christopher Mandiangu: Początki w nowym środowisku bywają trudne

27-letni zawodnik zaliczył w meczu z Błękitnymi Stargard kolejną w tym sezonie udaną zmianę. Po jego szarży Widzew wywalczył w końcówce spotkania rzut karny, który na bramkę zamienił Marcin Robak.

Marcin Olczyk: W piątek rozegrałeś swój pierwszy mecz na stadionie Widzewa. Jak będziesz wspominać ten występ?

Christopher Mandiangu: Dla mnie był to na pewno bardzo przyjemny debiut. Wiedziałem już wcześniej, że na tym obiekcie panuje świetna atmosfera, ale oglądać ją w Internecie, a poczuć na własnej skórze to dwie zupełnie inne sprawy. Byłem zaskoczony tym, że fani wspierają nas przez pełne dziewięćdziesiąt minut. To było coś wyjątkowego i dotąd mi nieznanego, mimo że miałem okazję grać już na większych obiektach. Najważniejsze, że na koniec wygraliśmy mecz. Cieszę się, że miałem w tym swój udział.

Czy ten doping miał dla ciebie znaczenie? Działał motywująco?

- Tak, oczywiście. Takie wsparcie jest bardzo ważne i uważam je za naszą dużą przewagę. Każdy chce grać przy takiej widowni. Kilkanaście tysięcy fanów kibicujących mojemu zespołu działa na mnie motywująco, pcha do przodu.

W dotychczasowych meczach ligowych Widzewa dałeś się poznać jako wartościowy zmiennik. Jak radzisz sobie z rolą „jokera” w drużynie?

- Nie mogę być nią usatysfakcjonowany, bo, jak każdemu piłkarzowi, zależy mi na tym, żeby rozpoczynać mecz w wyjściowym składzie. Daję jednak z siebie maksa, staram się, niezależnie od tego, ile mam minut do rozegrania. Wierzę, że trener znajdzie odpowiedni moment, żeby sprawdzić mnie w wyjściowym składzie. Mam nadzieję, że zapracuję na to moją grą.

Z meczu na mecz wyglądasz coraz lepiej. Z czego to wynika?

 - W piłce nożnej początki w nowym środowisku, zwłaszcza w zupełnie nieznanym kraju, bywają trudne. Odpowiednia aklimatyzacja zawsze wymaga czasu. Każdego dnia czuję się coraz lepiej - nie tylko fizycznie, ale też jako element drużyny na boisko. Poznajemy się wzajemnie z piłkarzami, rozumiemy coraz lepiej na co nas stać i jak powinniśmy ze sobą grać.

Mecz z Błękitnymi potwierdził, że zespół potrafi coraz lepiej wykorzystywać twoje największe atuty.

- Codzienne wspólne treningi przynoszą efekty. Widzę to po sobie i po kolegach z zespołu. Przybyłem do Łodzi pomóc drużynie. Jestem już w takim wieku, że chcę i potrafię wziąć na siebie odpowiedzialność. Ważne, żebyśmy schodzili z boiska z kompletem punktów.

Dobrze czujesz się w szatni Widzewa?

- Tak. Tworzymy bardzo fajną, młodą i dynamiczną, żywą grupę, ale nie brakuje w niej również bardzo ważnego doświadczenia. Ja jestem chyba w środkowej grupie, nie za młody, jeszcze nie starszy, ale zawodnicy chętnie pytają mnie o moje dotychczasowe przeżycia - z zagranicy, z innych klub i środowisk piłkarskich. Daję więc drużynie coś od siebie nie tylko na boisku. Z drugiej strony sam codziennie wiele się od innych uczę.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzewska choinka 07.12.2019

Widzewska choinka 07.12.2019

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 43
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 40
4 Resovia 38
5 Olimpia Elbląg 32
6 Stal Rzeszów 30
7 Bytovia Bytów 29
Pełna tabela