Aktualności

#WidzewskaMłodzież: Akademia łączy siły z futsalem

Jednym z celów funkcjonowania sekcji futsalu Widzewa jest nauka elementów gry halowej młodych zawodników Akademii Widzewa. W tym tygodniu odbyły się pierwsze treningi pod okiem Marcina Stanisławskiego.

Łączenie gry w piłkę nożną z futsalem może przynieść młodym zawodnikom Akademii wymierne korzyści. Tak uważa Maciej Szymański, wprowadzający tę ideę w życie. - Uważamy, że trening futsalu, szczególnie dla młodszych kategorii wiekowych, może być efektywny jeżeli chodzi o proces szkolenia. Jest to trening na małych przestrzeniach, wymaga gry pod dużą presją. Daje on zawodnikom pewne umiejętności techniczne oraz umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Takie sytuacje rzadziej spotyka się w meczu na dużym boisku, ale jeśli się zdarzają, to najczęściej są one kluczowe. Czasem trzeba szybciej zagrać, szybciej wymienić podania, żeby uzyskać przewagę - powiedział dyrektor Akademii Widzewa.

- Mam takie doświadczenia z poprzedniego klubu, gdzie Klaudiusz Hirsch, były trener reprezentacji Polski w futsalu, prowadził tego typu zajęcia. W tym przypadku było widać działania, które były realizowane na tych dodatkowych treningach - dodał. 

Marcin Stanisławski, trener futsalowego Widzewa, jest optymistycznie nastawiony do  czekających go wyzwań w Akademii. - Moje nastawienie do pracy z zawodnikami Akademii jest bardzo pozytywne. Dyrektor widzi sens w tym działaniu. Nie ma co ukrywać, że model oparty w pewnej części na futsalu oraz piłce nożnej jest rzadko praktykowany. Ja sam wierzę, że ta praktyka się sprawdzi. Będziemy oczywiście to wszystko jeszcze modyfikować na podstawie analiz. Mam dużo sił i chęci do pracy. Nasze treningi są pierwszymi w tygodniu. Jeżeli chłopcy grają w weekend, to moim celem jest, aby nie mogli się doczekać poniedziałkowych zajęć. Chcę w nich zaszczepić jeszcze większe pragnienie piłki - powiedział Stanisławski

- Próbujemy wprowadzić w Akademii nowy bodziec pracy. Zwracam uwagę na inne aspekty, wymagam od zawodników innej mentalności. To na razie zalążek futsalu. Muszę pamiętać, w jakich warunkach młodzi zawodnicy pracują na co dzień, po ilu grają, jak funkcjonują na boisku. Nie może to być typowe ukierunkowanie na futsal. Tutaj liczy się szybkość, krótkie prowadzenie piłki. Nie brakuje też rzeczy związanych z koordynacją. Jest sporo rotacji oraz zmian kierunków biegu - dodał.

Trening dla zawodników Akademii trwa 45 minut. Jest w nim dużo zajęć z piłką i sporo gier na małych przestrzeniach. Korzystają z niego roczniki od U-12 do U-15 - jednostki są realizowane w ramach dotychczasowego procesu treningowego.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 17.10.2020

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 17.10.2020

Tabela rozgrywek

7 Miedź Legnica 13
8 Radomiak Radom 13
9 Puszcza Niepołomice 11
10 Widzew Łódź 11
11 Stomil Olsztyn 10
12 Korona Kielce 9
13 Chrobry Głogów 9
Pełna tabela