Aktualności

Siedem lat temu zmarł Ludwik Sobolewski

Dziś mija siedem lat od śmierci legendarnego prezesa Widzewa, śp. Ludwika Sobolewskiego. Myśli nas wszystkich skupione są wokół twórcy wielkiego klubu.

Obecni przedstawiciele Widzewa nie zapomnieli o osobie, bez której łódzki klub nie osiągnąłby tak ważnych sukcesów jak dwa mistrzostwa i Superpuchar Polski, a także wiele wygranych dwumeczów w ramach europejskich pucharów przeciwko znanym klubom, jak chociażby Juventus Turyn, Liverpool, Manchester United czy Manchester City. Przed południem w środę na cmentarz przy ul. Lodowej udali się Pełnomocnik Zarządu ds. organizacji, Piotr Milewski, Kierownik klubu, Waldemar Krajewski, kapitan zespołu, Mariusz Rachubiński oraz Prezes OSK "Tylko Widzew", Tomasz Figlewicz.

Ludwik Sobolewski urodził się 17 września 1925 roku w Warszawie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Dalsza część edukacji została jednak przerwana ze względu na wybuch wojny 1 września 1939 roku. Mimo to, Sobolewski uczęszczał do tajnego gimnazjum. W 1943 roku Sobolewski wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Siedem lat po zakończeniu wojny rozpoczął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Imprez Sportowych i przeprowadził się do Łodzi.

W 1968 roku rozpoczął swoją sportową działalność jako kierownik sekcji piłki nożnej SKS Startu Łódź. Dwa lata później przeszedł do Widzewa, gdzie w ciągu siedmiu lat przeszedł drogę od funkcji kierownika sekcji piłki nożnej przez zastępcę prezesa klubu, aż do fotela prezesa. W czasie jego okresu pracy dla Widzewa, który trwał aż do 1987, klub awansował z trzeciej ligi do pierwszej, zdobył dwa mistrzostwa kraju, a także z dużym powodzeniem rywalizował na arenie międzynarodowej. Za największy sukces uznaje się awans do półfinału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych w 1983, gdzie Widzew odpadł w walce z Juventusem Turyn z Michelem Platinim oraz Zbigniewem Bońkiem w składzie. To dzięki niemu powstało hasło "Wielki Widzew", które opisywało klub na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Sobolewski powrócił do Widzewa na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy zmiana ustrojowa wymusiła na klubach sportowych zmiany w sposobie ich funkcjonowania. Ten okres pracy dla klub był jednak krótszy, niż poprzedni - legendarny prezes ustąpił w połowie 1993 roku. Nie przestawał jednak chodzić na mecze Widzewa, starając się być na każdym możliwym spotkaniu.

Ostatnie lata życia Prezesa to trudna walka z chorobą nowotworową, która utrudniała przychodzenie na stadion przy ul. Piłsudskiego 138 (nazwanego pośmiertnie jego imieniem). Ludwik Sobolewski zmarł 11 listopada 2008 roku. Nie zgasła jednak pamięć o nim oraz o tym, jak wiele dobrego zrobił dla widzewskiej społeczności, której rozmiar i siła to w dużej mierze efekt jego działalności. Panie Prezesie, będziemy o Panu pamiętać i dziękujemy za wszystko!


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Sokół Ostróda - Widzew Łódź (Wokół Meczu) 18.06.2018

Sokół Ostróda - Widzew Łódź (Wokół Meczu) 18.06.2018

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 74
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 74
3 Sokół Aleksandrów Łódzki 66
4 Polonia Warszawa 62
5 Olimpia Zambrów 56
6 Kaczkan Huragan Morąg 54
7 Ursus Warszawa 53
Pełna tabela