Aktualności

63. urodziny legendarnego bramkarza

20 września swoje urodziny obchodzi jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych piłkarzy nie tylko Widzewa, ale całej polskiej piłki, Józef Młynarczyk.

- Będę chciał strzelić pierwszą bramkę na nowym stadionie, z rzutu karnego. Ustawię Józka Młynarczyka na bramce i będę strzelał do skutku - powiedział w niedzielnej "Lidze+ Extra" legendarny piłkarz Widzewa, a obecnie prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Nazwisko Józefa Młynarczyka przywołał nieprzypadkowo - nie ma lepszego kandydata do obrony strzału "Zibiego" nie tylko w Widzewie, ale i w całej polskiej piłce, której Młynarczyk został wybrany najlepszym bramkarzem wszech czasów. 

Tytuł najlepszego polskiego golkipera w historii to nie jest w tym wypadku żadna niespodzianka. Józef Młynarczyk w Widzewie został dwukrotnie mistrzem Polski i doszedł do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, czyli ówczesnego odpowiednika Ligi Mistrzów. Co nie udało się do końca w klubie z Łodzi, zostało osiągnięte kilka lat później w FC Porto, do którego trafił z francuskiej Bastii. W stolicy Portugalii do dwukrotnego mistrzostwa i pucharu kraju z Półwyspu Iberyjskiego dołożył najcennejsze klubowe trofeum, czyli właśnie Puchar Mistrzów w roku 1987 - jako drugi Polak w historii po Zbigniewie Bońku. 

Do Widzewa został sprowadzony z Odry Opole, a po zakończeniu kariery pracował przy alei Piłsudskiego w roli trenera bramkarzy. To dzięki jego wspaniałym interwencjom podczas serii rzutów karnych w Turynie czerwono-biało-czerwoni wyeliminowali słynny Juventus

Swoją bogatą karierę znany ze wspaniałych parad i słynnych dalekich wyrzutów z autu bramkarz uświetnił fenomenalnymi występami w reprezentacji Polski. To także dzięki kunsztowi bramkarskiemu Młynarczyka w 1982 roku zdobyliśmy trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. W sumie pochodzący z Nowej Soli golkiper rozegrał w kadrze 42 mecze, w tym dziewięciokrotnie z opaską kapitańską na ramieniu. Legedarnemu bramkarzowi życzymy wszystkiego najlepszego!

fot. Karol Grzegorek


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Początek przygotowań do rundy wiosennej 14.01.2019

Początek przygotowań do rundy wiosennej 14.01.2019

Tabela rozgrywek

1 Radomiak Radom 41
2 Widzew Łódź 39
3 Elana Toruń 36
4 GKS Bełchatów 34
5 Górnik Łęczna 34
6 Stal Stalowa Wola 31
7 Olimpia Grudziądz 31
Pełna tabela