Aktualności

40-lecie debiutu z trenerem Bronisławem Waligórą

Gośćmi specjalnymi meczu Widzew – Olimpia Zambrów będą dwaj trenerzy, którzy trwali zapisali się w historii klubu – Bronisław Waligóra i Władysław Żmuda.

Trener Waligóra został zaproszony w związku z przypadającą 14 września 40. rocznicą debiutu Widzewa w europejskich pucharach. Wtedy widzewiacy sprawili ogromną niespodziankę i zremisowali na wyjeździe z Manchesterem City 2:2 w Pucharze UEFA. W rewanżu padł bezbramkowy remis i awansowali do kolejnej rundy.

Trener Waligóra szkoleniowcem Widzewa był od zaledwie miesiąca. Udało mu się jednak poprowadzić zespół to jednego z większych sukcesów w historii. Łódzki klub prowadził trzy razy. W 1985 roku zdobył jedyny do tej pory Puchar Polski.

- Zapoczątkowaliśmy wtedy dobrą passę w meczach z Anglikami, bo wyższość Widzewa musiały też uznać Liverpool i Manchester United. W Łodzi żadna angielska drużyna nie wygrała – podkreśla Bronisław Waligóra.

Z drugim gościem piątkowego meczu związane są sukcesy lat 80. XX wieku. Pod wodzą Władysława Żmudy Widzew zdobył mistrzostwo Polski, dwa wicemistrzostwa i dotarł aż do półfinału Pucharu Europy (pokonał wspomniany Liverpool). Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego jeszcze nie był, podobnie jak trener Waligóra.

- Jestem ciekaw atmosfery, o której mówi się w całej Polsce. Fajnie będzie się spotkać z tymi, którzy do wielkości Widzewa - także tej obecnej - dołożyli sporą cegiełkę. Drużyna z Frankiem Smudą tylko wygrywa, oby utrzymała passę i awansowała. Już nie mogę się doczekać – zapewnia Bronisław Waligóra.

Obaj szkoleniowcy przed meczem zostaną uhonorowani przez klub na murawie. Na trybunach zasiądą także widziewiacy, którzy brali udział w meczach z Manchesterem City. Obecność zapowiadają Tadeusz Gapiński, Andrzej Grębosz, Zdzisław Kostrzewiński, Andrzej Możejko i Wiesław Chodakowski.

W piątek wyjdzie kolejny numer przedmeczowego programu „Widzew Gol!”. Będzie powiększony do 24 stron, a w nim mnóstwo o meczu z Manchesterem City, archiwalne zdjęcia, wywiady, wspomnienia plakat drużyny z 1977 roku, a także m.in. zapowiedź meczu z Olimpią Zambrów, rozmowy z Danielem Mąką i Kacprem Falonem.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Błękitni Stargard - Widzew Łódź 30.11.2019

Błękitni Stargard - Widzew Łódź 30.11.2019

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 43
2 Górnik Łęczna 42
3 GKS Katowice 40
4 Resovia 38
5 Olimpia Elbląg 32
6 Stal Rzeszów 30
7 Bytovia Bytów 29
Pełna tabela