Aktualności

Widzew - Anglia 3:1, czyli najlepszy pomysł na weekendowy seans filmowy

Poznaj historię pasjonujących pojedynków Widzewa Łódź z angielskimi drużynami w europejskich pucharach.

We wtorek 15 grudnia miała miejsce premiera ostatniego filmu ekipy WidzewTV z okazji 110-lecia klubu. Przypomnijmy, że we wcześniejszych produkcjach klubowej telewizji mogliśmy poznać dzieje innych sekcji naszego klubu oraz zapoznać się z niepowtarzalną sylwetką trenera Bronisława Waligóry. Oba filmy zostały bardzo ciepło przyjętę przez kibiców, a widzewscy filmowcy, z Arkadiuszem Stolarkiem na czele, starali się stworzyć kolejny materiał wideo, który utrwali sukcesy klubu z al. Piłsudskiego 138.

Nim przejdziesz dalej, obejrzyj film "Wielosekcyjny Widzew" [WIDEO]

Trzeci dokument poświęcono dziejom wyjątkowej rywalizacji łódzkiego klubu, który po uzyskaniu promocji do gry w europejskich pucharach regularnie mierzyli się w nich z klubami z Anglii. "Synowie Albionu" to reprezentacja, która wyjątkowo nie leży "biało-czerwonym" i klubom znad Wisły. Reprezentacja Polski w eliminacjach mundiali mierzyła się z Anglikami aż sześciokrotnie i tylko raz to Polacy byli górą w tabeli grupy, po słynnym remisie na Wembley w 1973 roku. Przez wiele lat równie źle wypadał bilans w rywalizacji klubowej. Zakończony awansem dwumecz Widzewa Łódź ze słynnym Manchesterem City był pierwszym w historii przypadkiem, gdy polski zespół klubowy wyeliminował rywali z ojczyzny futbolu.

Piłkarze RTS-u byli głodni kolejnych sukcesów, a awans z 1977 roku był dopiero początkiem historii, w której łodzianie mierzyli się jeszcze ze słynnymi: Manchesterem United, Ipswich Town i Liverpoolem. Bilans tej rywalizacji to 3:1, co stanowi ewenement w annałach polskiej piłki nożnej. - Zawodnicy "Wielkiego Widzewa" nie zdawali sobie jeszcze wtedy z tego sprawy, ale ich mecze były czymś wyjątkowym. Czymś, co w połączeniu z tworzącym się wtedy marketingiem klubu sprawiło, że Widzewowi zaczęli kibicowa fani z całego kraju - mówi Arkadiusz Stolarek, reżyser i scenarzysta filmu.

Bronisła Waligóra - trener do zadań specjalnych [WIDEO]

Mimo problemów z produkcją wywołanych pandemią koronawirusa, autorzy dokumentu zdołali przedstawić w materiale wypowiedzi wielu świadków i bohaterów legendarnych meczów "Drużyny z Charakterem". Przed kamerą wystapili piłkarze: Krzysztof Kamiński, Andrzej Grębosz, Andrzej Możejko, Wiesław Wraga, Paweł Janas, Zdzisław Kostrzewiński, trenerzy: Władysław Żmuda i Bronisław Waligóra, operarator klubowej kamery Ryszard Nowicki, działacz Wojciech Daroszewski i dziennikarz sportowy Wojciech Filipiak.

Widzowie, oglądac film, mogą poznać nieznane wcześniej anegdoty i kulisy słynnych spotkań w europejskich pucharach. Dziura w nodze Zdzisław Kostrzewińskiego, partyjka brydża z transmisją meczu na Anfield Road w tle czy przejazd klubowego autobusu po torach tramwajowych to tylko nieliczne z wielu ciekawych historii przytoczonych na ekranie. Narratorem całej opowieści został... Kacper Trenkner, zawodnik jednej z drużyn Akademii Widzewa. Całość uzupełniają archiwalne materiały z lat 70. i 80. przedstawiające słynne bramki oraz wypełniony po brzegi stadion przy al. Unii 2.

Film "Widzew - Anglia 3:1" to obowiązkowa pozycja dla każdego kibica RTS-u, którą można obejrzeć bezpłatnie za pośrednitwem kanału klubowej telewizji WidzewTV na platformie YouTube (SUBSKRYBUJ). Wideo dostępne jest poniżej:


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Sandecja Nowy Sącz - Widzew Łódź 17.04.2021

Sandecja Nowy Sącz - Widzew Łódź 17.04.2021

Tabela rozgrywek

4 ŁKS Łódź 43
5 GKS Tychy 41
6 Arka Gdynia 39
7 Widzew Łódź 35
8 Puszcza Niepołomice 34
9 Miedź Legnica 33
10 Odra Opole 33
Pełna tabela