Aktualności

269 koszulek na 110-lecie Widzewa

Historia Widzewa pisana jest znakomitymi meczami, pięknymi bramkami i doniosłymi sukcesami. W pamięci kibiców zapadają jednak nie tylko bohaterowie stadionów, ale także stroje, w których odnosili sukcesy.

I to właśnie stroje, a konkretniej koszulki meczowe stały się motywem przewodnim 110. urodzin Widzewa obchodzonych przez klub 25 listopada 2020 roku. Wtedy na fasadę stadionu przy al. Piłsudskiego 138 trafił wyjątkowy baner, na którym odwzorowane zostało 269 udokumentowanych koszulek Widzewa, w których łodzianie występowali w oficjalnych meczach o punkty na przestrzeni 11 dekad istnienia.

Trwająca ponad siedem miesięcy praca dokumentalna, fotograficzna i graficzna przyniosła w efekcie unikatowy zbiór koszulek, których istnienie udało się potwierdzić zdjęciami i wiarygodnymi wspomnieniami. W poszukiwania zapoczątkowane przez klubowego fotografa, Marcina Bryję, zaangażowało się wielu kibiców, ale też byli piłkarze Widzewa. W efekcie powstał pasjonujący wzór, w którym zaklęte są setki, a może nawet tysiące meczów, z których każdy stanowił osobną historię.

- Do przygotowania tego zestawienia potrzebne było zebranie odpowiedniej, wiarygodnej dokumentacji historycznej, przede wszystkim w formie fotograficznej i wideo. Później należało wykonać odpowiednią pracę graficzną polegającą na stworzeniu grafik każdej koszulki tak, by w jak najbardziej rzeczywistym stopniu odwzorowywała oryginał. Dotyczyło to nawet najmniejszych detali takich jak naszywki na rękawkach, logotypy, kołnierzyki a nawet przeplot tkaniny - tłumaczy autor projektu.

POBIERZ GRAFIKĘ W UKŁADZIE PIONOWYM (TUTAJ)

Co ciekawe, najbardziej zróżnicowanym pod względem strojów okazał się sezon 1992/1993. Widzewiacy wystąpili wówczas w oficjalnych meczach w dwunastu rodzajach koszulek,  od trzech różnych dostawców! Tymczasem w sezonie 2016-2017 38 z 40 spotkań Widzew rozegrał w tych samych, tradycyjnych czerwonych strojach, a jedynie dwa w żółtych koszulkach.

W dniu premiery motywu historycznych koszulek Widzewa, nie przypadkiem przypadającym na 25 listopada 2020 roku, znalazł się on również na specjalnych kartach urodzinowych rozesłanych drogą elektroniczną do wszystkich zarejestrowanych w klubowej bazie danych fanów czerwono-biało-czerwonych. Ale to nie wszystko. Motyw 269 koszulek zagościł również na klubowych gadżetach. W oficjalnym sklepie Widzewa dostępne są już plakaty (KUP TERAZ) z pełną koszulkową grafiką (dokładnie taką, jaka zagościła na fasadzie "Serca Łodzi"), a także kubki (w wersjach: CZERWONEJ i KOLOROWEJ), a w przygotowaniu są t-shirty z ich odwzorowaniem.

A która koszulka jest Waszą ulubioną?

POBIERZ GRAFIKĘ W UKŁADZIE POZIOMYM (TUTAJ)


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Elana Toruń 16.01.2021

Widzew Łódź - Elana Toruń 16.01.2021

Tabela rozgrywek

8 Miedź Legnica 23
9 Korona Kielce 21
10 Puszcza Niepołomice 20
11 Widzew Łódź 19
12 Stomil Olsztyn 19
13 Chrobry Głogów 18
14 GKS Bełchatów 14
Pełna tabela